1,1 milliárd forintot osztanak szét: jó ötleteket várnak a szemét újrahasznosítására
A NASA nem szeretné összeszemetelni a Holdat, ezért ötleteket vár arra, hogy miként lehetne újrahasznosítani az égitesten felhalmozódó hulladékot. A legjobb elképzeléseket igen komoly keretből díjazzák.
HVG
A NASA nagyon szeretné, ha az emberiség hosszútávon is meg tudná vetni a lábát a Holdon. Ehhez számos problémát kell megoldani: például azt, hogy miként lehet biztosítani az élethez szükséges feltételeket egy olyan égitesten, ahol extrém módon kileng a hőmérséklet, nincs oxigén és magas a sugárzási szint.
Ha mindezekre már lenne is komplex válasz – ahogy egyébént egyre inkább körvonalazódik a megoldás –, úgy van egy másik gond is, amiről viszonylag kevesebb szó esik: miként lehet megoldani az emberi jelenléttel járó hulladék kezelését?
Amikor az Apollo-program űrhajósai a Holdra utaztak, zacskókba és tartályokba gyűjtötték a vizeletüket és a székletüket. Ezeket más hulladékokkal együtt egy zsákba gyűjtötték össze, majd a Hold felszínén hagyták, hogy a kevesebb súlynak köszönhetően több mintát tudjanak a Földre szállítani a holdbéli kőzetekből és porból.
Valójában a világ első fotója, amit a Hold felszínén készített az ember (Neil Armstrong), egy ilyen zsáknyi szemetet ábrázol.
A new NASA competition, the LunaRecycle Challenge, is open and offering $3 million in prizes for innovations in recycling material waste on deep space missions. As NASA continues efforts toward long-duration human space travel, including building a sustained human presence on the Moon through its Artemis missions, the agency needs novel solutions for processing inorganic waste streams like food packaging, discarded clothing, and science experiment materials.
Természetesen a holdbéli jelenlét során nemcsak szerves hulladék keletkezne. Bár a NASA igyekszik minimalizálni ezt, de az ételek csomagolása és más szervetlen hulladék előbb-utóbb felgyülemlik majd a bázison. Hogy ezekkel mi legyen, arra most egy pályázat útján szeretne választ találni a szervezet.
Amy Kaminski, a NASA Prizes, Challenges és Crowdsourcing programjának vezetője szerint a LunaRecycle Challenge nemcsak a Holdon oldaná meg a hulladékkezelés problémáját, de minden bizonnyal a Földön is hasznosítani lehetne azt, ami a környezetvédelem szempontjából igen fontos lenne.
A pályázat két részből áll: a Prototype Build Trackre azokat az ötleteket várja a NASA, ami az újrahasznosításra szolgáló eszközök tervezésére és fejlesztésére szolgáló elképzeléseket tartalmazza, míg a Digital Twin Trackre a Hold felszínén lévő szilárd hulladék újrahasznosítására és abból egy végtermék előállítására koncentráló elképzeléseket fogadja a szervezet.
A LunaRecycle Challenge pályázatra 3 millió dollár – nagyjából 1,1 milliárd forint – díjazást szán a NASA.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.