szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Már a chat.com oldal is a ChatGPT-t nyitja meg, ám ehhez mélyen a zsebébe kellett nyúlnia az OpenAI-nak. Ráadásul a jelek szerint nem is készpénzben fizettek érte.

Chat.com – mindössze ennyit posztolt szerdán Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója az X-oldalára. A minimalista bejegyzések nem állnak távol a cégvezértől, de minden alkalommal sejthető, mi állhat a poszt mögött. Talán senki nem lepődik meg: a hivatkozás kattintás után a ChatGPT-t nyitja meg.

Ez pedig újdonság. Eddig a chat.openai.com vagy a chatgpt.com oldalak valamelyikét kellett bepötyögni a böngészőbe, ha valaki a weben szerette volna elérni a népszerű mesterséges intelligenciát, ráadásul utóbbi is viszonylag újdonság.

De akkor miért érdekes a chat.com? Azért, mert eddig ez nem a ChatGPT-hez vezetett, így meg kellett vennie az OpenAI-nak. És az ilyen rövid, ám jelentéssel bíró domainek általában csillagászati áron cserélnek gazdát. Ez most is így történt: mint a The Verge írja, a chat.com korábban egy bizonyos Dharmesh Shah tulajdona volt, aki 2023 elején vásárolta meg 15,5 millió dollárért – azaz körülbelül 5,9 milliárd forintért.

Amikor annak idején ezt bejelentette, még ő is egy MI-alapú eszközhöz szerette volna használni a domaint, de végül közölte: továbbadta. Akkor még nem árult el erről részleteket, csak azt, hogy többért vált meg tőle, mint amennyiért vásárolta.

Megváltozhat a netes keresés: elindult a Google eddigi legkomolyabb vetélytársa

Az OpenAI bejelentette mesterséges intelligenciája ChatGPT jelentős átalakítását. Mostantól kezdve a chatbot képes lesz arra, hogy – akárcsak a Google – keresgéljen a neten, majd ennek megfelelően adjon válaszokat a felhasználó kérdéseire.

Sam Altman bejegyzése, valamint a The Verge cikkének megjelenése után Dharmesh is megerősítette a nyilvánvalót, hogy az OpenAI vette meg tőle a chat.com-ot. Azt, hogy mennyiért, már nem közölte – annyit osztott csak meg, hogy többért, mint amennyiért megvette. Arra is utalt, hogy készpénz helyett részvényeket kapott érte.

Az Internet Archive segítségével megnéztük, mi működött a chat.com cím alatt még Dharmesh Shah felvásárlása előtt. Valamilyen felnőtteknek szóló videóchates szolgáltatásra bukkantunk, ahol külön szobák voltak férfiaknak és nőknek is – az oldal pontos célját az archívumból már nehéz kideríteni, de a jelek szerint véletlenszerűen kapcsolt össze embereket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!