Lekapcsolt 2 millió csalót a Meta, egyre kifinomultabb módszerekkel verik át az embereket
Már hálózatokba szerveződve dolgoznak a csalók, akik a közösségi médiában vagy a randialkalmazásokban keresik az áldozataikat. A technológiai vállalatok azonban résen vannak, és dolgoznak azon, hogy lefüleljék őket.
HVG
Az idei évben már több mint 2 millió csalárd felhasználói fiókot számolt fel a Meta, melyek mindegyike egy „pig butchering” nevű átveréshez kapcsolódott – erről maga a közösségimédia-óriás számolt be egy friss bejegyzésében. A cég azt is hozzáfűzte, hogy a csalók megtalálása érdekében más vállalatokkal is együttműködtek, és ezek a kezdeményezések is jórészt sikerrel jártak.
Mint a Meta kifejti, a pig butchering az egyik legkifinomultabb online csalási formaként ismert, és egyre jobban terjed. A csalók jellemzően a közösségi médiában vagy társkereső alkalmazásokban keresik az áldozataikat, akiket aztán valamilyen pénzügyi „befektetésre” vesznek rá – majd felszívódnak a pénzzel együtt.
A Bloomberg által az év elején publikált elemzés szerint 2020 óta már több mint 75 milliárd dollár értékben loptak így pénzt a csalók – szerte a világban.
A Meta két éve tartja figyelemmel az ilyen átverések mögötti bűnözői hálózatokat, lévén az ilyen csoportok egyre inkább növelték a földrajzi kiterjedésüket. „Csak idén több mint kétmillió olyan fiókot számoltunk fel, amelyek Kambodzsában, Mianmarban, Laoszban, az Egyesült Arab Emírségekben, vagy a Fülöp-szigeteken lévő csalóközpontokhoz kapcsolódtak” – jegyzik meg.
A technológia folyamatosan fejlődik, de a csalók módszereinek központi eleme változatlan: próbálnak az áldozat bizalmába férkőzni. A rendőrség háttérbeszélgetésen mondta el, hogy áll a helyzet Magyarországon. Van-e már csalásbejelentő forró drót? Ki segít a romantikus csalók áldozatain? Divat-e még az unokázás? Mire figyeljen, aki nem akarja, hogy új módszerekkel verjék át?
Azon is dolgoznak, hogy a rendszereik automatikusan észlelni és blokkolni tudják az ilyen csalási kísérleteket – fűzi hozzá az Engadget.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie – mozgalma és művészete azonban túlélte őt.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.