szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint az üzemanyagban lévő ólom mentális problémákat okozhat. Bár az anyagot 1996 óta nem használják széles körben az üzemanyagokban, a mai napig vannak olyan járművek, amelyek ilyet tankolnak.

A The Journal of Child Psychology and Psychiatry című tudományos lapban jelent meg nemrég az amerikai Virginiai Egyetem kutatóinak publikációja, amelyben azt írják: az Egyesült Államokban a becslések szerint mintegy 151 millió mentális problémát diagnosztizáltak, amelyek kialakulása mögött az ólomnak való kitettség állhat. Aaron Reuben, a tanulmány társszerzője szerint az anyaggal az autók üzemanyagánál találkoztak az érintettek.

A CNN beszámolója szerint az Egyesült Államokban az 1920-as évektől kezdve használtak ólommal kevert üzemanyagot, és csak az 1980-as években kezdték elhagyni ezt, miután kiderült, milyen komoly károkat tud okozni. Ugyanakkor bizonyos repülőgépek, versenyautók, valamint mezőgazdasági és tengeri járművek még a mai napig is ilyen üzemanyagot használnak.

Reuben szerint emiatt milliók vannak kitéve a szennyezettségnek anélkül, hogy erről tudnának. Mindez ugyanakkor hatással lehet az érzelmeikre, gondolkodásukra és összességében a mentális jóllétükre.

A szakember és csapata az elmúlt évtizedek kutatási eredményeit vizsgálta át, amelyek azt találták, hogy az ólom lényegében a szervezet minden részére káros hatással van. A kutatók elsősorban a gyermekek vérvizsgálatára összpontosítottak, és úgy találták, hogy az amerikai lakosság mintegy fele érintkezett az ólommal gyermekkorában.

E-cigit szív? Akkor erről tudjon: „aggasztó mennyiségű” ólmot és uránt találtak az e-cigizők vizeletében

Nem úgy tűnik, hogy az e-cigi jobb lenne a hagyományos dohánytermékeknél: most éppen veszélyes anyagokat találtak azok vizeletében, akik rendszeresen szívnak e-cigarettát.

Bruce Lanphear, a kanadai Simon Fraser Egyetem kutatója – aki nem vett részt a vizsgálatban – úgy látja, alapos és átfogó tanulmány készült a témában, ugyanakkor a kutatók nem mérték fel az összes lehetséges ólomforrást, így könnyen lehet, hogy a 151 milliós számnál jóval több esetről lehet szó.

Az ólom erős idegméreg, ami számos módon zavarhatja meg az agy fejlődését. Ez a legtöbb mentális problémára is hatással lehet, beleértve a szorongást, a depressziót és az ADHD-t. De az emberekre valószínűleg olyan módon is hatással lehet, amit nem lehet diagnosztizálni.

Reuben szerint az amerikaiaknak érdemes lenne ellenőriznük az otthonaikat. A festékekből 1978-ban, a csövekből 1986-ban, az üzemanyagból pedig 1996-ban távolították el teljesen az ólmot. Emiatt a régebbi házak esetében érdemes lehet méréseket végezni az ólom szintjével kapcsolatban. A szakember szerint emellett csökkenteni lehet az ólom káros hatásait azzal, ha valaki rendszeresen mozog, egészségesen táplálkozik, valamint nem dohányzik, és nem fogyaszt alkoholt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!