szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több érdekes megállapítást is leszűrtek a kutatók abból, ahogyan a patkányok kisautókat vezetnek. Teljesen önállóan.

Meglepő betekintést nyertek a patkányok kognitív fejlődésébe és érzelmi világába a Richmond Egyetem kutatói, amikor megtanították nekik, hogyan kell (miniatűr) autókat vezetni. Igen, jól olvasta, az állatokat megtanították vezetni, méghozzá eredményesen.

Az kutatók első lépésként azt tanították meg a patkányoknak, hogy hogyan irányítsák a kis járművüket a jutalom felé. Kiderült az is, hogy a ketrecben tartott, az ingerekbe gazdag környezetben lévő patkányok viselkedése eltérő: a játékokkal, alagutakkal és akadályokkal tűzdelt pályák lehetőséget adtak az állatoknak a felfedezésre és a problémamegoldásra. Ezek a példányok nemcsak a vezetést sajátították el gyorsabban, de a kognitív képességeik is jobbak voltak, mint a ketreces társasiké.

Rats revving the engine

Some rats training to drive press a lever before their car is placed on the track, as if they’re eagerly anticipating the ride ahead. Credit: Kelly Lambert, @UniversityofRichmond

A kapcsolódó kutatás nem új, ötéves, de mai napig zajlik, hogy még többet megtudjanak a szakemberek az állatok ezen képességeiről – és megértsék, hogyan reagálnak a vezetés egészére. A The Conversation hasábjain megjelent friss beszámoló alapján a vezetés a patkányok érzelmi állapotára is hatással van. (A cikkben van egy nem beágyazható videó arról is, ahogyan egy példány odamegy a kis autóhoz, beszáll, és elindul vele. Teljesen önállóan.)

A kutatók csökkent mértékű stressz-szintet is megfigyeltek a vezető patkányoknál, ami szerintük arra utal, hogy az összetett feladatok nyugtató hatású lehetnek számukra. A következtetések azonban túlmutathatnak az állatokon, az emberekre vonatkozó következtetéseket is le lehet vonni belőlük: ahogyan a patkányok is profitálnak az ingerekben gazdag környezetből, úgy az emberek is jól érzik magukat például a felfedezésre ösztönző környezetben. (Bár a vezetés nem biztos, hogy ezek közé sorolható.)

A kísérletek folytatódnak, és ki tudja, mi minden derül még ki az állatok tanulási képességei nyomán – és mit az, amit ezekből a megállapításokból az ember is hasznosíthat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!