szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Csupán 5000 darabot gyártottak 1950-ben és 1951-ben a Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory nevű gyerekjátékból, aminél igazi radioaktív anyagokkal játszhattak a gyerekek.

Ha esetleg még nem döntötte el, hogy mit vegyen a gyereknek karácsonyra, akkor mutatnánk egy ötletet. Egy vintage játékról van szó, amit 74 évvel ezelőtt készítettek, és amit 1951 óta már nem gyártanak. Jól hangzik, igaz? Apró szépséghiba: még ha úgy is dönt, hogy megveszi, valószínűleg akkor sem adná soha oda a gyerekének.

A szóban forgó játék a Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory, amit Alfred Carlton Gilbert amerikai feltaláló készített, aki az Erector nevű, építőjátékot készítő cég koncepcióját fejlesztette ki. A vállalat a tudományos érdeklődéssel megáldott gyerekeknek szánta a szettet, mivel akkoriban komoly érdeklődés volt az atomenergia – de legfőképp az atombombák – iránt.

Apró szépséghiba: a játék valódi radioaktív anyagokat tartalmaz, így nem tesz túl jót az egészségnek. 2010-ben a Radar Magazine ennek megfelelően a világ 10 legveszélyesebb játéka közé sorolta azt.

A készlet tartalmaz egy gőzkamrát, amely lehetővé teszi a megfigyelő számára, hogy megnézze az egyébként 19 312 kilométer/másodperc sebességgel haladó alfa-részecskéket, egy spintariszkópot, amely világító képernyőn mutatja a radioaktív bomlást, valamint egy elektroszkópot, amely a készletben lévő különböző anyagok radioaktivitását méri: a carnotitét, az autunitét, a torbernitét és uraninét.

RR Auction

Az 1950-ben és 1951-ben összesen csupán 5000 darabot gyártott készlet egyik darabját most a bostoni aukciós ház, az RR Auction bocsátja árverésre.

Egy 2020-ban született tanulmány szerint a játék sugárterhelése minimális, nagyjából egynapos UV-sugárzásnak felel meg, feltéve, hogy a mintákat nem veszik ki a tartályból. Erre egyébként a használati utasítás is felhívja a figyelmet.

A játékra december 12-ig lehet licitálni, jelenleg 4400 dolláron, vagyis nagyjából 1,7 millió forinton áll a licit. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a készlethez az új tulajdonos megkapja a gyártó 1953-as levelét is, amelyben sajnálattal közli, hogy a játék gyártását le kellett állítani, mert nagyon nehéz volt beszereznie bizonyos anyagokat. Valószínűleg nem a táskát lezáró csatokra gondolt a cég.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!