Aggasztó megállapításokat tett egy friss ausztrál kutatás: eszerint heti szinten három őshonos rovar és már gerinctelen állat halhat ki az országban; az európai gyarmatosítás óta már több mint 9000-re rúghat ez a szám.
A Cambridge Prisms: Extinction tudományos folyóiratban megjelent publikáció számításai szerint 2024 végére további 39–148 faj halhat ki, dacára az ausztrál kormány azon ígéretének, hogy minden kihalást megakadályoz.
Az már csak a hab a tortán, hogy a szakemberek szerint a legtöbb eset „szellemkihalás”, azaz az élőlények már azelőtt kihalnak, hogy felfedezték volna őket. A gerincteleneket hasonló veszélyek fenyegetik, mint más fajokat: a klímaváltozás, az élőhelyek zsugorodása, a vízszennyezés és a rovarölő szerek nem megfelelő használata. A behurcolt fajokról nem is beszélve.
Különösen veszélyeztetettnek számítanak az olyan fajok, amelyek csak egy korlátozott területen élnek. Számukra egyetlen esemény – erdőtűz vagy az élőhelyük elpusztítása – is végzetes lehet. Márpedig sok, Ausztráliában élő faj egyedülálló, és kritikus szerepük van az egészséges ökoszisztéma, valamint az agrárkultúra fenntartásában – összegez a The Guardian.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.