szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nem kell alkoholt fogyasztani ahhoz, hogy valakinek „zsírmája” legyen, azaz túl sok zsír halmozódjon fel e fontos szervben. Ez a betegség különösen alattomos, ugyanis csak akkor okoz panaszokat, amikor már nem igazán fordítható vissza a májkárosodás.

A zsírmáj a túlzott alkoholfogyasztás egyik következménye, azonban annak is elzsírosodhat a mája, aki egyetlen korty alkoholt sem iszik. Ezt a betegséget ennek megfelelően nem alkoholos zsírmájbetegségként emlegették korábban, most viszont hivatalosan anyagcserezavarral összefüggő steatotikus májbetegség (MASLD) a neve, és különösen ijesztő, hogy egyes becslések szerint tíz emberből négyet érint világszerte.

Ha időben felfedezik, akár még vissza is fordítható a máj károsodása, azonban az esetek túlnyomó többségében csak későn diagnosztizálják, miután sokáig nincsen semmilyen tünete. A sok zsír felhalmozódása viszont egy idő után gyulladáshoz, sejtkárosodáshoz vezethet. A máj ilyenkor kollagén termelésével próbálja gyógyítani a károsodást, ami hegeket okoz a sérült szöveten. Ahogy a májszövetet egyre több hegszövet váltja fel, a májműködés fokozatosan romlani kezd. Ekkor folyadék halmozódhat fel a hasüregben, sárgaság alakulhat ki, esetleg a beteg zavartságot tapasztalhat, amelyet a véráramban felhalmozódó méreganyag okoznak. Végül a máj feladja, és a működése leáll.

A MASLD-ben szenvedőknél általában egy vagy több, az anyagcserével összefüggő kockázati tényező is megtalálható, így például az elhízás, a magas vércukorszint és a magasvérnyomás. A szakértők szerintem a legnagyobb kockázatnak a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők vagy az elhízottak vannak kitéve, közülük is leginkább azok, akiknél zsírtöbblet van a hassuk körül. Ezeknél a betegeknél az inzulinrezisztencia és a túlzott kalóriabevitel zsírfelhalmozódáshoz vezethet a májban, ami érzékennyé teszi a sérülésekre – magyarázza a The New York Times.

A betegség a korai stádiumban még visszafordítható fogyással és étrendi változtatásokkal. Ha megszűnik a zsír felhalmozódása és a gyulladás, akkor a máj normális állapotba kerülhet. Sok orvos most abban reménykedik, hogy az Ozempichez hasonló súlycsökkentő gyógyszerek is segíthetnek megállítani e májbetegség progresszióját. A legnagyobb szerepe azonban az életmódváltásnak lehet, például a mediterrán étrend követésének és a rendszeres testmozgásnak.

45 ezer beteg adatait átnézve derült ki a mediterrán étrend egy életmentő előnye – magyar orvosok a pontos receptet is megadták

A helyes étrend javíthat a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) élők tünetein – derül ki a Semmelweis Egyetem munkatársainak új tanulmányából, amely szerint a mediterrán típusú diétának kiemelt szerepe lehet ebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!