szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin még februárban beszélt arról, hogy Oroszország közel áll egy olyan védőoltás elkészítéséhez, amit a rákos betegek kaphatnak meg.

Meglepő kijelentéssel állt elő Oroszország: azt állítja, hogy új mRNS-oltást fejlesztettek ki a rák kezelésére. Az orosz egészségügyi minisztérium – az állami TASZSZ hírügynökség jelentése szerint – 2025 elejétől ingyenesen biztosítja a rák elleni védőoltást az orosz betegeknek. Ezek szerint minden érintett személyre szabott oltást fog kapni, a vakcina pedig segíteni fogja az immunrendszert, hogy felismerje és elpusztítsa a daganatos sejteket – írja összefoglalójában az Interesting Engineering.

A TASZSZ szerint több kutatóközpont együttes munkájának eredménye a rák elleni védőoltás. Alexander Gintsburg, az egyik orosz kutatóközpont igazgatója korábban arról beszélt, hogy a preklinikai vizsgálatok biztató eredményt mutattak: a vakcina megakadályozza a tumor növekedését és a rákos sejtek terjedését.

Ugyanakkor az oltásról szinte semmit sem tudni, így azt sem, hogy milyen rákos megbetegedések ellen szánják, mennyire volt hatékony a korábbi teszteken, hogyan kell adagolni, de még a nevét sem ismerni. Az mRNS alapú védőoltás a koronavírus-járvány idején lett ismert, az ahhoz vezető kutatásért Karikó Katalin Nobel-díjat kapott.

Megvizsgáltak 3,4 millió embert, és kiderült: a férfiaknak is be kellene adni a HPV elleni oltást, mert számos ráktípust megelőz

Több, a férfiakat is érintő daganat kockázatát is csökkenti a HPV elleni oltás egy új vizsgálat szerint.

Az Interesting Engineering emlékkeztet: Valgyimir Putyin még februárban arról beszélt, hogy Oroszország nagyon közel jár egy ilyen vakcina kifejlesztéséhez, a tudományos társadalom azonban érthető módon szkeptikus.

Kingston Mills, a Trinity College Dublin tudósa szerint először a klinikai vizsgálatok eredményét kellene nyilvánosságra hozni, mielőtt hitelt ad az ember a kijelentésnek. Mills szerint furcsa, hogy a tudományos lapokban semmi nyoma az áttörésnek, holott a felfedezéseket elsőként ott szokták közzétenni.

Más kérdés, hogy jelenleg a világ számos országa dolgozik a fejlesztéseken, célt azonban még sehol sem sikerült érni. Bizonyos ráktípusok megelőzésére egyébként már léteznek védőoltások. Ilyen például a HPV elleni vakcina, ami a méhnyakrák kialakulásának kockázatát hivatott minimalizálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!