szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatók olyan okosórás alkalmazást fejlesztettek, ami figyeli a felhasználó kézmozdulatait, és jelez, ha azt érzi, az illető dohányzik. A Bristoli Egyetem tudósai szerint mindez hatékonyan segítheti a leszokást.

Ha rangsorolni kellene, hogy melyek a legnépszerűbb fogadalmak az új évvel kapcsolatban, akkor a dohányzásról való leszokás minden bizonnyal a lista élén végezne. Az összes közül azonban talán ez az, amit a legnehezebb betartani, hiszen egy függőség megszüntetéséről van szó, a nikotinhiány pedig fizikailag is manifesztálódhat: izzadás, szapora pulzus, idegeskedés – csak hogy néhány dolgot említsünk.

A legjobb talán az lenne, ha mindig ott állna az ember mellett valaki, aki szól, hogy ne gyújtson rá, de ez érthető módon még a leginkább támogató közegben is kivitelezhetetlen. Van azonban egy másik dolog, ami legalább ennyiben segíthet: az okosóra.

A Bristoli Egyetem kutatói egy olyan mozgásérzékelő szoftvert fejlesztettek ki, amely képes észlelni azokat a tipikus kézmozdulatokat, amelyek a cigarettázáshoz kapcsolódnak. Amikor a rendszer úgy érzi, hogy az illető épp dohányozni akar, vagy dohányzik, egy figyelmeztetés jelenik meg az okosóra kijelzőjén. Az alkalmazás a dohányosok és a korábbi dohányosok által írt szöveges üzenetet mutatja meg, emellett pedig rezeg, hogy azt biztosan észrevegye az illető. A rendszer így igyekszik segítséget nyújtani a leszokáshoz – írja a The Guardian.

Mennyi az annyi? Kiszámolták, mennyi időt veszít az életéből minden egyes elszívott cigarettával

Ha újévi fogadalmat keres, és dohányzik, egy új kutatás megállapításai segíthetnek abban, hogy január 1-jétől letegye a cigit: kiszámolták ugyanis, hogy hány percet vesz el az életéből minden egyes szál. Ezek alapján pedig akár egy napot is nyerhet az életben, ha január 8-ig nem gyújt rá.

A szakemberek szerint az okosórás alkalmazás azért is egyedülálló, mert nem kell az okostelefonnal összepárosítani a készüléket. Chris Stone, a fejlesztő csapat egyik tagja szerint a leszokás első időszaka a legnehezebb, mert nemcsak a dohányzás és a nikotin megvonásával, hanem a berögződött szokás felhagyásával is számolni kell. A fejlesztésről a JMIR Formative Research című tudományos lapban írtak a szakemberek.

A fejlesztést 18, 18 és 70 év közötti dohányossal tesztelték, akik naponta több mint 10 szál cigarettát szívtak el. Mindannyian jobbkezesek voltak.

Chris Stone

Két héten át egy okosórát (TicWatch) viseltek, amire feltelepítették az alkalmazást, emellett pedig egy kérdéssort is kitöltettek velük. Összességében a résztvevők 66 százaléka mondta azt, hogy elfogadható egy olyan okosóra viselése, ami figyeli a kéz mozgását, 61 százalékuk szerint pedig az üzenetek tartalma releváns volt a számukra.

A résztvevők szerint az üzenetek pozitív érzéseket keltettek bennük – a leszokással kapcsolatban –, azonban az ismétlődő üzenetek miatt úgy vélték, az nem olyan hatékony az ismételgetés miatt.

A jövőben a szakemberek finomítani fogják az alkalmazást, hogy aztán újra leteszteljék annak hatékonyságát. Az appot egyelőre nem tették publikussá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!