Óriási atomtemetőt épít Svédország, 500 méter mélyre ásnak le hozzá, 100 000 éven át működhet
A svédországi Forsmark atomerőmű közelében nyílhat meg a 2030-as években az a tároló, ahol a kiégett üzemanyag-rudakat tárolják majd. Egyre több ilyen létesítményre lesz szükség.
HVG
Végső tárolóhelyet kezdett el építeni az elhasznált nukleáris fűtőelemeknek Svédország – számolt be róla az Interesting Engineering. A létesítmény 100 ezer évig képes biztonságosan tárolni a radioaktív hulladékot, mélyen a felszín alatt.
A munkálatok a Forsmark atomerőművel szomszédos Södervikenben zajlanak. A tárolót 500 méterrel a felszín alatt, szilárd kőzetrétegbe ágyazzák be, és ha elkészül, a második ilyen tároló lesz a világon. A Svéd Nukleáris Üzemanyag- és Hulladékgazdálkodási Vállalat (SKB) szerint 12 ezer tonna kiégett üzemanyag-rudat tudnak majd elhelyezni benne.
A Nukleáris Világszövetség (World Nuclear Association) becslése szerint világszerte nagyjából 300 000 tonna kiégett nukleáris üzemanyagot kell megfelelően elhelyezni. A legtöbb kiégett fűtőelem azonban jelenleg azonban a reaktorok közelében lévő ideiglenes tárolómedencékben található, ami komoly kockázatot jelent a környezetre nézve. A probléma azonban csak fokozódni fog az újabb atomerőművek építésével.
Az 1984-es Operation Smash Hit nevű projekt az eddigi leglátványosabb bizonyítéka annak, mennyire biztonságosak az atomhulladék-tárolók.
A Forsmark tárolójához 60 kilométernyi alagút vezet majd a mélybe. A kiégett fűtőanyagot 5 méter hosszú, korrózióálló rézkapszulákba zárják, amit aztán agyagba ágyaznak, mielőtt eltemetnék. A létesítmény összesen 6000 hordót tud majd tárolni. A tervek szerint a 2030-as évek végén kezdődhet meg a feltöltése, és nagyjából 2080-ra telhet meg a tároló, akkor kell majd végleg lezárni.
A projekt során nagyjából 2,3 millió köbméter kőzetet termelnek ki, az egész tároló pedig körülbelül 12 milliárd svéd koronába, vagyis nagyjából 430,5 milliárd forintba kerül majd.
A környezetvédelmi szervezetek szerint a projekt nem teljesen biztonságos, aggódnak ugyanis amiatt, hogy a tároló beszennyezheti a talajvizet. A Reuters szerint a szakemberek azt szeretnék elérni, hogy a bíróság kötelezze további vizsgálatok elvégzésére a projekt tervezőit.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.