szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kicsiben mutat nagyot az MIT szakemberei által fejlesztett robotméh, mely bizonyos felhasználási területeken jöhet majd jól, és több figyelemre méltó képessége is van.

Hamarosan jöhetnek a robotméhek, legalábbis azok a kis szerkezetek, melyek mesterséges beporzóként lehetnek az emberiség szolgálatára – írja a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) közleménye nyomán a 24.hu.

A dolog célja természetesen nem a természetes méhek kiszorítása, hanem az, hogy a gazdák a jövőben több emeletes raktárépületekben termeszthessenek majd zöldségeket és gyümölcsöket, mérsékelve a mezőgazdaság környezetre gyakorolt negatív hatását.

Ebben hárulhat fontos szerep az apró, rovarszerű robotokra, melyek mechanikus kaptárakból indulva gyorsan és precízen végzik el a beporzást. Ezt a feladatot gépek képtelenek elvégezni olyan hatékonysággal, mint a méhek – így a tudósok a méhek testfelépítését vették alapul a tervezésnél.

A robotrovarok könnyebben egy gemkapocsnál, és gyorsabbak, valamint mozgékonyabbak, mint bármi hasonló eszköz. Egy repülés akár 17 perces is lehet – méretükből fakadóan pedig a virágok belső részeit is könnyedén elérhetik.

A szárnyaikat mesterséges izmok mozgatják, „csúcssebességük” pedig 35 centiméter per másodperc is lehet. Ez már önmagában is figyelemre méltó, de a szakértők nem érik be ennyivel: reményeik szerint hamarosan akár három órán át is a levegőben lehet majd egy ilyen robot.

Fejlesztenék a pontosságukat is, és kis akkumulátorokkal, valamint szenzorokkal is felszerelnék őket, hogy laboratóriumi körülményeken túl is tudjanak repülni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!