Miniatomerőművet építhet Európa, és nem is akárhol: a Holdon
Európai mérnökök olyan nukleáris reaktor terveit készítették el, amely megbízhatóan képes elektromos áramot termelni szélsőséges körülmények között is.
HVG
Ahhoz, hogy az ember meg tudja vetni a lábát a Holdon, elengedhetetlen, hogy megbízható legyen a küldetések energiaellátása. Bár a Hold egyes részein bőséges mennyiségű napenergia áll rendelkezésre, ám a hosszú holdéjszakák és a szélsőséges hőmérsékletváltozások miatt ez a módszer nem mindig megbízható. Ezért a mérnökök úgy vélik, az atomenergia lehet a megoldás a problémára.
Az európai energetikai vállalat, a Tractebel, valamint az Európai Atomenergia Közösség (Euratom) mérnökei úgy vélik, a küldetésekhez egy plutónium-238-at (Pu-238) használó radioizotópos termoelektromos generátorra (RTG) van szükség, amelynek tervét nemrég be is mutatták – számolt be az Interesting Engineering.
Ezek a rendszerek az izotópok, például a plutónium-238 természetes bomlásából származó energiával termelnek áramot, megbízható energiaforrást biztosítva a Holdon végzett küldetésekhez. Az RTG két Stirling-motort használ a bomlás során keletkező hő elektromos árammá alakításához.
The PULSAR research project, led by Tractebel and funded by Euratom, unveiled the conceptual design of a plutonium-238 (Pu-238)-fuelled radioisotope power system (RPS) for lunar space missions.
A meglévő nukleáris akkumulátorok és generátorok jelentős mennyiségű üzemanyagot igényelnek, ráadásul nagyok, ami növeli az indítási súlyt. A Pulsar-projekt célja a hatékonyság javítása és a méret/tömeg csökkentése azáltal, hogy egy fejlett Stirling-motort használ radioizotópos energiarendszerében.
A szerkezet 100-500 W energiát tud termelni, ami elegendő lehet egy Hold-járó, vagy egy Holdon működő rakományszállító energiaigényének. A rendszert olyan speciális biztonsági körökkel látják el, ami biztosítja a biztonságos indítást és működést. A felépítése moduláris, ami rugalmas szervizelést biztosít, ha a motor véletlenül meghibásodna.
A szakemberek szerint hasznos lenne a Holdon az embereket a felszín alatt elszállásolni, így ugyanis védve lennének a káros külső hatásoktól. Ehhez azonban speciális robotokra is szükség lehet.
A reaktor egyelőre csak papíron létezik, így az építkezés még csak most kezdődhet meg. Ehhez egy olyan környezetet is kialakítanak, amivel szimulálni tudják a Holdon uralkodó viszonyokat. A cél, hogy az összes egységet Európában gyártsák le, a létfontosságú anyagokat ugyanis jelenleg Európán kívülről kell beszerezni.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.