Orron át bevihető gyógyszert tesztelnek, esélyt adhat a hasnyálmirigyrákos betegeknek
A WR-2721 nevű készítményt hagyományosan intravénásan kell beadni, hogy megvédje a sugárterápia hatásaitól a hasnyálmirigyhez közeli szöveteket. Most egy új megoldást találtak ki amerikai kutatók.
HVG
Újfajta kezelési mód állhat rendelkezésre a jövőben a hasnyálmirigyrákban szenvedőknek. A daganatos megbetegedések egyik leghalálosabb formájára jelenleg kevés terápiás lehetőség áll rendelkezésre, az amerikai kutatók által kifejlesztett módszer pedig az élettartamot is megnövelheti – írja az Interesting Engineering.
Az amerikai Rice Egyetem, valamint más egyetemek és kutatólaborok tudósai egy olyan módszert fejlesztettek ki, amivel könnyen a szervezetbe lehet juttatni a WR-2721 néven ismert gyógyszert. Ezt hagyományosan intravénás módon kellene beadni, hogy felvegye a harcot a betegséggel. A hasnyálmirigy közelsége a létfontosságú szervekhez, például a vékonybélhez megnehezíti a daganatos megbetegedés kezelését, mivel a nagydózisú sugárterápia gyakran súlyos gyomor-bélrendszeri szövődményekhez vezet.
Azoknál a betegeknél, akiknél nem reszekálható – vagyis nem kimetszhető – daganatok vannak, a kezelési lehetőségek erősen korlátozottak. Az új kutatás, amely az 1-es és 2-es fázisú klinikai vizsgálatok előtt áll, az egészséges szöveteket igyekszik megvédeni a sugárkezelés káros hatásaitól, ezáltal javítva a betegek kilátásait.
Az eddigi tizedük helyett a hasnyálmirigyrákos betegek több mint harmadát tudja kiszűrni az MIT új mesterséges intelligenciája, és a végső cél még ezen is túlmutat.
James Tour, a Rice Egyetem tudósa szerint a mostani eredmény csaknem két évtizedes munka eredménye. A munka megnyitotta az utat azelőtt, hogy az említett gyógyszert, amit az 1970-es években fejlesztettek ki, újfajta módon használják fel. A gyógyszer védi az egészséges szöveteket a sugárkezelés során. Bár a készítmény hatékony, a mellékhatások – például hányinger és alacsony vérnyomás – miatt sokan elutasítják a használatát.
Tour csapata először arra jutott, hogy a szájon át bevett formája bizonyos mértékben megvédheti a gyomor-bélrendszert a sugárzástól, miközben minimálisra csökkenti a káros hatásokat. Ugyanakkor a gyomorsav gyakran lebontja a gyógyszert, mielőtt az elérné a beleket.
Itt jött képbe az orron át történő alkalmazás. Az egérmodelleken végzett preklinikai vizsgálatok eredményei nagyon ígéretesek voltak: az orális amifosztint szimulált sugárkezelés mellett kapó egerek 100 százalékos túlélési arányt mutattak tíz nap után, míg a kezeletlen társaik nem élték túl. Ezen kívül azt találták, hogy a gyógyszer és a sztereotaxiás sugárterápia kombinálása megháromszorozta a túlélési időt, ami arra utal, hogy a hasonló humán eredmények jelentősen javíthatják a betegek kilátásait.
A kutatók a gyógyszer bejuttatására orr-nyombél szondát vagy speciális bevonatú, szájon át szedhető tablettát használtak, hogy megkerüljék a gyomorsavat és hatékonyan juttassák el a hatóanyagot a megfelelő helyre.
Hogy milyen hatással lesz a megoldás a betegekre, az a jövőbeni klinikai tesztek során derül majd ki.
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.