Becsapódhat a Földbe a Bennu aszteroida, és ez globális telet hozna magával
A számítások szerint 1:2700-hoz az esély rá, hogy 157 év múlva összeütközik a Földdel az 500 méter átmérőjű Bennu aszteroida. A hatását az egész világon érezni lehetne.
HVG
Az elmúlt években sokszor lehetett már hallani a Bennu aszteroida nevét. Ez az az égitest, amelynek felszínéből mintát vett a NASA, majd vissza is juttatta azt a Földre. Az első elemzések rögtön meg is mutatták: ősi óceánok nyomait, valamint az élet építőköveit is tartalmazza. Most viszont egy újabb hír látott napvilágot róla, ám ennek kevésbé lehet örülni.
A NASA számításai szerint 1:2700-hoz az esélye annak, hogy a Bennu nekiütközik a Földnek. Mielőtt bárki pánikolni kezdene: nem mostanában, hanem 2182 szeptemberében. Kérdés persze, hogy a globális felmelegedés miatt lesz-e akkor még emberiség a Földön, de ha lesz, akkor igen komoly következményekkel kell számolni.
A tudósok megvizsgálták az egyes forgatókönyveket, és arra jutottak, hogy a becsapódás előtt, a légkörön áthaladva rengeteg korom és kén marad a légkörben, ami hatással lesz a bolygóra. A legrosszabb forgatókönyv szerint 400 millió tonna por kerülne a légkörbe, ami az egész bolygón telet hozna el. A globális átlaghőmérséklet 4 Celsius-fokkal, az ózonszint pedig harmadával csökkenne, emellett pedig 15 százalékkal kevesebb eső és hó esne – írja az IFLScience. Ennek oka, hogy a napfény nem tudna annyi vizet elpárologtatni a felszínről, így kevesebb csapadék keletkezne.
A NASA egyik legnagyobb sikere, hogy nagy mennyiségű mintát hozott a Földre egy aszteroidáról. Az idő előrehaladtával egyre több derül ki ezekből a kőzetmaradványokból.
Az is nagymértékben befolyásolná a hatásokat, hogy milyen lenne a por összetétele. Általánosságban elmondható, hogy drámai mértékben csökkenne a fotoszintézis, ami éhínséget és halált hozna az egész táplálékláncra. A Science Advances című tudományos lapban megjelent publikáció szerint csapat becslései szerint a szárazföldi ökoszisztémát fenntartó mikroorganizmusok termelődési rátája 36 százalékkal, míg a tengereké 25 százalékkal is csökkenhet. A vasban kellően gazdag por azonban a kovamoszatok – mikroalgák – drámai virágzását okozhatja el a Csendes-óceánon három évig.
A kutatók szerint az emberiség történetében már többször volt példa egy aszteroida becsapódására, amelynek hatása nyomot hagyott az evolúción, sőt, az ember genetikai felépítésén is.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.