szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Birminghami Egyetem kutatói szerint már a légszennyezettségnek való rövid kitettség is jelentősen befolyásolhatja az agy bizonyos területeinek működését.

Ha érezte már úgy, hogy nem tud rendesen koncentrálni a hétköznapi feladatokra, ne ijedjen meg, a probléma nem biztos, hogy önből fakad. A Birminghami Egyetem kutatói a legutóbbi vizsgálat során arra jutottak, hogy a légszennyezettség befolyásolhatja az ember ezen képességét, és ehhez már elég egy rövid kitettség is – írja a The Guardian.

A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók 26 önkéntes kognitív tesztjének adatait nézték át, amit kétszer töltöttek ki. Egyszer akkor, amikor egy tiszta levegőjű szobában töltöttek el 60 percet, egyszer pedig akkor, amikor egy gyertya füstje miatt nagy mennyiségű részecskének voltak kitéve.

A kutatók azt találták, hogy utóbbi esetben már egy rövid kitettség is jelentősen befolyásolta a résztvevők szelektív figyelmét és érzelemfelismerési képességét. Ez független volt attól, hogy normál módon, vagy csak a szájukon keresztül lélegeztek. Az eredmény alapján a légszennyezés befolyásolhatja az egyén azon képességét, hogy a feladatokra koncentráljon, kizárja a zavaró tényezőket valamint megfelelő legyen a társas viselkedése.

Megvizsgálták a tudósok, milyen hatása van a légszennyezésnek a termékenységre, és elég fontos megállapításra jutottak

Az eddigi általános vélekedés szerint inkább a nők, mint a férfiak termékenységére van negatív hatással a szennyezett levegő, egy amerikai kutatás azonban helyére tette ezt a tévhitet.

Thomas Faherty, a tanulmány társszerzője szerint a vizsgálat eredménye a hétköznapi életben is kézzelfogható lehet. A szakember a bevásárlást hozta példaként, amit szerinte sokkal nehezebb tudatosabban teljesíteni akkor, amikor légszennyezésnek volt kitéve valaki. Ehelyett – ahogy fogalmaz – a dekoncenráltság miatt az impulzusvásárlás kerül előtérbe.

A kutató szerint emellett az érzelemfelismerő készsége is csökkent a kísérlet résztvevőinek azután, hogy légszennyezésnek tették ki őket. Nehezebben ismerték fel például, hogy egy arc boldog vagy félelmetes-e. Mindez hatással lehet arra, hogy miként viselkedik másokkal az ember.

Az eredmény azt is megmutatta, hogy a kísérlet nem volt hatással a munkamemóriára, ami alapján úgy tűnik, az egyes agyi funkciók ellenállóbbak lehetnek a környezeti terheléssel szemben.

Annyi szén-dioxidot termeltek 2023-ban a gazdagok magánrepülőgépei, mint egy kisebb ország

Egy friss kutatási eredmény alapján 2019 és 2023 között 46 százalékkal nőtt a magánrepülőgépekből származó szén-dioxid-kibocsátás. Még az ENSZ klímakonferenciája is megterhelte a környezetet.

A levegőszennyezés világszerte az egyik legnagyobb közegészségügyi kockázati tényező. Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint a kültéri levegőszennyezés évente mintegy 4,2 millió halálesetet okoz világszerte.

A mostani vizsgálat eredménye rendkívül jelentős lehet, a megfelelő lépésekkel ugyanis növelhető lehet az iskolai és a munkahelyi teljesítmény is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!