szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy nemzetközi kutatócsoport ultrahang segítségével érte el, hogy az elektromos áram szikrája arra induljon meg, amerre ők szeretnék.

Egy finn, kanadai és spanyol tudósokból álló csoport arra a megállapításra jutott, hogy az elektromos áramot ultrahang segítségével irányítani lehet – számolt be róla az Interesting Engineering. A szakemberek arra jutottak, hogy mindez azért lehetséges, mert a szikra felmelegíti a levegőt, ami így kitágul, ezzel együtt pedig csökken a sűrűsége.

A forró levegőt ezután ultrahanghullámok vezetik olyan területekre, ahol nagyobb a hangintenzitás, a következő szikrák pedig követik ezt az utat. A Science Advances című tudományos lapban megjelent publikáció szerint azonban az elektromosságot nehéz a nyílt térben irányítani, mert a szikrák hajlamosak a legközelebbi fém felé vándorolni.

Asier Marzo, a tanulmány vezető szerzője szerint a jelenséget nagyjából egy évvel ezelőtt fedezték fel, de az ellenőrzése hónapokba telt, és további hónapokra lehet majd szükség ahhoz, hogy a pontos mechanizmusát megértsék.

Miniatűr naperőművet küld az űrbe Japán, áramot sugároz majd vele a Földre

Japán a tervek szerint 2025 decemberében hajtaná végre a kísérletét, amely során 1 kW elektromos áram érkezne a Földre.

A szikrákat elvileg csak lézer-indukált kisülésekkel lehet irányítani, amihez veszélyes lézerek használata, valamint a lézer és az elektromos kisülés közötti pontos időzítés szükséges. A kifejlesztett módszer azonban lézer helyett ultrahangot használ, és biztonságos a szemre és a bőrre is. Az általuk fejlesztett berendezés kompakt, megfizethető és folyamatosan üzemeltethető.

A szakemberek szerint a jelenség lehetővé teheti, hogy az áramot úgy tereljék, hogy az kikerülje az előtte lévő akadályokat. A fejlesztés használható lehet az orvoslásban, a légköri jelenségek vizsgálatakor és persze az áramköröknél is. Míg orvosi alkalmazásnál a szikrákkal elpusztíthatók lehetnek a baktériumok, az áramköröknél lehetővé válik, hogy egyszerre csak egy bizonyos terület legyen áram alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!