szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Aggasztó összefüggésre bukkantak svéd tudósok a klórozott víz és néhány daganattípus kockázata között. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy mostantól nem szabad csapvizet inni.

Tiszta víz, de milyen áron? A víz klórozása régóta használatos módszer, a segítségével garantálható, hogy a csapvíz tiszta, és emberi fogyasztásra is alkalmas. Egy friss kutatás szerint azonban ennek ára lehet, ugyanis összefüggésre bukkantak a víz klórozása és bizonyos rákos megbetegedések emelkedett kockázata között.

A svéd Karolinska Intézet szakemberei által vezetett kutatás korábbi publikációk áttekintéséből állt. Vizsgálataik során a kutatók úgy találták, hogy a klór melléktermékének magasabb szintje mellett nagyobb volt a hólyag- és vastagbélrák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknél alacsonyabb volt a melléktermék szintje.

Mint a Gizmodo kiemeli, a 20. század eleje óta alkalmazott klór segített felszámolni, de legalábbis csökkenteni a tífuszhoz és a kolerához hasonló betegségek terjedését, ám vannak ismert hátrányai. Az egyik legnagyobb, hogy a vízben lévő szerves vegyületekkel elegyedve trihalogénmetánok (THM) keletkeznek, melyekről már több korábbi kutatás is úgy találta, hogy rákkeltőek lehetnek. Legalábbis rágcsálóknál – emberek esetében már vegyesebb volt a kép.

Megvizsgálták az európai ivóvizet, a legtöbben ott a mérgező vegyi anyag

A PAN Europe nevű szervezet 36 csapvízmintából 34-ben, míg a 19 palackozott vízből 12-ben talált az egészségre káros trifluorecetsavat.

A svéd kutatók mostani, az Environmental Health Perspectives folyóiratban közzétett megállapításai szerint a rák magasabb kockázata már az amerikai és az európai biztonsági határértékek alatt is megfigyelhető volt. A 29 tanulmány átfésüléséből nyert megállapítások alapján úgy vélik, a jelenleg alkalmazott irányelvek nem elégségesek a lakosság védelméhez. Azt ugyanakkor a kutatók is elismerik, hogy ok-okozati összefüggést nem találtak, és hangsúlyozzák: ez nem jelenti azt, hogy ne igyanak az emberek csapvizet. Szükség van azonban további kutatásokra a területen.

Ma már más technológiákkal is el lehet végezni az ivóvíz fertőtlenítését – jegyzi meg a Gizmodo –, ilyen például az ultraibolya-alapú fénykezelés is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!