szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Jelentős teljesítménynövekedést, csendes működést és hosszabb akkus üzemidőt ígér egy újfajta notebook-hűtés. A Frore Systems Airjet technológiája szilárdtest légáramlási mechanizmust használ a hagyományos ventilátorok helyett, és megoldja az olyan gyakori problémákat, mint a hőeloszlás és a működési zaj, miközben a számára helyet adó eszköz kellően vékony maradhat.

A hamarosan kezdődő, technológiai újdonságokat felvonultató világkiállításon, a Las Vegas-i CES 2025-ön mutatkozik be a Frore Systems különleges hűtési technológiája a legvékonyabb, mindössze 10,9 mm-es notebookban, a Snapdragon X Elite technológiával felszerelt 14″-es Samsung Galaxy Book4 Edge-ben.

Az AirJetet egyébként már használják egyes termékekben, például a Zotac Zbox Pico  mini-PC-ben, azonban ebben az esetben csak egy meglehetősen szerény teljesítményű processzort, egy Intel Core i3-N300-at kell hűteni. Éppen ezért jelentős a CES 2025-re érkező nagy teljesítményű notebook ilyesfajta hűtése. A jelenleg használt két nagy ventilátort négy AirJet chipre cserélték, és ezzel máris 50 százalékos teljesítménynövekedést (a tartós CPU- és MI-teljesítményben) lehetett elérni.

Mivel a szilárdtest-megoldás kisebb a hagyományos ventilátoroknál, potenciálisan több hely maradt a gépben az akkumulátornak, a kapacitás 55,9 Wh-ról 64,8 Wh-ra nőhet, ami például 16 százalékkal hosszabb hálózatfüggetlen működési időt jelent a videók futtatásánál. A szilárdtest-hűtés további előnyei közé tartozik, hogy az alacsonyabb kopási arány miatt hosszabb az élettartamuk, és az ilyen rendszerek csendesebbek is, mivel kevesebb mozgó alkatrészt tartalmaznak. Az AirJet rendszer emellett szükségtelenné teszi a ventilátor bemeneti nyílásait, így karcsúbb, por- és vízálló kialakítást tesz lehetővé, miközben megtartja a készülék ultravékony, 10,9 mm-es alaktényezőt.

Frore Systems

A szilárdtest-hűtési rendszer teljesítményéről azért még korai nyilatkozni, mivel a Galaxy Book4 Edge lesz az első olyan hangsúlyozottan demó notebook, amelyikben ez az új technológia bizonyít. A Frore Systems mindenesetre úgy véli, hogy AirJet technológiáját a következő generációs laptopokhoz tervezte, és az kielégíti a kompakt, ultravékony eszközök nagy teljesítményének igényét. A Samsung Galaxy Book4 Edge notebookkal való integráció megmutathatja, hogy miként javíthatja a fejlett hűtési megoldás a hőkezelést és a hordozhatóságot. A fejlesztő azt is állítja, hogy az AirJet rendszer tartós teljesítményt tesz lehetővé a hosszan tartó használat során is, így ideális lehet az erőforrás-igényes alkalmazásokhoz.

A Frore Systems összehasonlítást is tesz: véleménye szerint az AirJet-el ellátott Galaxy Book4 Edge 14 vékonyabb, gyorsabb és hatékonyabb, mint egy 15”-es MacBook Air. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy igen szelektíven kiválasztott adatokra alapozza állítását, és csak akkor fog kiderülni, hogy valóban ilyen jelentős előnyöket kínál-e az új hűtési mód a hagyományos ventilátorokkal szemben, amikor a technológia valóban megjelenik a kereskedelmi forgalomba kerülő notebookoknál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!