Már teszteli a saját processzorát a Meta, felpörgetheti a mesterséges intelligenciáját
A Meta a tervek szerint 2026-tól használná élesben azt a házon belül fejlesztett processzort, amivel a cég mesterséges intelligenciáját lehet majd betanítani.
HVG
Sok más technológiai céghez hasonlóan a Meta is fejest ugrott a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésébe, a modell betanításához azonban rendkívül erős processzorokra van szükség. A vállalat ezt az Nvidiától veszi, méghozzá nem is keveset: Mark Zuckerberg 2024 elején arról beszélt, hogy az év végéig 350 ezer darabot vásárol a vállalat legerősebb termékéből, amivel kapcsolatban talán mondani sem kell, milyen óriási kiadást jelent.
A Meta ezért már korábban belekezdett egy saját MI-chip készítésébe, amivel kapcsolatban a Reuters most azt írja: a cég megkezdte az első teszteket. A Facebook anyavállalata ezzel csökkentené a mesterséges intelligencia fejlesztésének költségeit, valamint az Nvidiának való kitettségét. Ha minden a tervek szerint halad, az egység 2026-tól kezdheti meg a chip használatát.
Az eszköz a Meta Training and Inference Accelerator (MTIA) nevű sorozat része, amely a cég egyedi, házon belüli lapkacsaládja, amely például a generatív mesterséges intelligenciára és a kutatásra összpontosít.
Pár nap alatt felforgatta a mesterséges intelligencia piacát a DeepSeek, és egy friss jelentés szerint az új, olcsóbb kínai modell már most jobb, mint a Meta idén érkező legújabb fejlesztése. A cégnél nagyon szeretnék megérteni, hogyan.
A Reuters szerint a vállalat egy MTIA-chipet már elkezdett használni a következtetések levonására – ez egy olyan prediktív folyamat, amely az MI-modellek hátterében történik. A Meta ezt a technológiát kezdte el használni a Facebook és Instagram hírfolyam-ajánló rendszereihez.
„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.
A Fidesz által rajongott amerikai elnök kritikájával indult a fesztivál. Németh Zsolt azt mondta, nem ukránellenesek, és nem oroszpártiak, sőt: a kormánypárt az EU oldalán áll.