Mikrovillámlás lehetett az élet szikrája a Földön, állítja egy új vizsgálat

Egy korábbi, sokat kritizált elméletet helyeztek új megvilágításba a Stanford Egyetem kutatói, és úgy tűnik, egy, a vízcseppek által keltett mikrovillám lehetett az élet első szikrája a Földön.

  • HVG HVG
Mikrovillámlás lehetett az élet szikrája a Földön, állítja egy új vizsgálat

A földi élet eredete időtlen idők óta vita tárgyát képezi. Az 1952-es Miller-Urey-kísérlet szerint például a szervetlen gázokkal keveredett óceáni vízbe csapó villám lehetett az, ami elindította az első szerves molekulák kialakulását.

A kritikusok szerint azonban az óceánok már akkor is túl nagyok voltak, a villámok pedig túl ritkák ahhoz, hogy ez az elmélet hihetőnek bizonyuljon. Egy új kutatás szerint azonban lehet magyarázat az ellentmondásokra, méghozzá a mikrovillámlás formájában – írja a Gizmodo.

A Stanford Egyetem kutatói bebizonyították, hogy vízpermet, vagy a fröccsenő víz által keltett elektromos töltés olyan kémiai reakciókat indíthat el a szervetlen gázokkal, melyek szerves molekulákat hoznak létre.

A Science Advances tudományos folyóiratban publikált megállapítások szerint ez egy új perspektívát adhat hozzá a Miller-Urey-kísérlethez: egy nagy villámcsapás helyett a vízcseppek között létrejövő apró „mikrovillanásokból” indulhatott meg az élet.

A tudósok vélekedése szerint a Föld első pármilliárd évében hiányoztak a szén-nitrogén kötéseket tartalmazó szerves molekulák, mint például az uracil, ami a DNS és az RNS alkotója, valamint a glicin nevű amonisav, ami létfontosságú az élet alkotóelemeihez.

Áttörést értek el a kutatók a földi élet keletkezését vizsgálva

Az Alkalmazott Molekuláris Evolúció Alapítvány tudósainak felfedezése a marsi élet utáni kutatást is segítheti.

Az új tanulmányban a kutatók megállapították: amikor a víz hullámzás vagy vízesés hatására cseppekre bomlik, akkor ezek a cseppek – a méretüktől függően – töltést hoznak létre. A kisebbek általában negatív, míg a nagyobbak pozitív töltést generálnak; amikor ezek egymáshoz közel kerülnek, kisebb szikrák alakulnak ki köztük. Ezeket nevezi Richard Zare, a tanulmány vezető szerzője „mikrovillámoknak”. A kutatók nagysebességű kamerákkal örökítették meg ezeket.

A kutatók meg is ismételték a Miller-Urey-kísérletet, némi csavarral. Nem elektromosságot juttattak a Föld korai gázainak és vizének elegyébe, hanem szobahőmérsékletű vizet permeteztek oda. Ezzel bizonyítani tudták, hogy az ellentétes töltésű vízcseppek közötti apró kisülések létrehozzák a Miller-Urey-kísérletben megfigyelt szerves molekulákat. Ezt támasztja alá az is, hogy a korai Földön mindenfelé vízpermet volt, melyek felhalmozódhattak, és létrehozhatták ezt a kémiai reakciót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.