Áttörést hozhat egy új agyi implantátum, ami valós időben alakítja beszéddé a gondolatokat
Folyamatos, gyors beszédet tesz lehetővé egy amerikai kutatók által kidolgozott módszer.
HVG
Egy új agyi implantátum segítségével újból lehetővé válhat a kommunikáció azok számára, akik valamilyen okból kifolyólag (például bénulás miatt) elvesztették a beszédkészségüket – írja a The Independent.
Az új implantátumot a Nature Neuroscience tudományos folyóiratban megjelent publikációban ismertették a kaliforniai Berkeley Egyetem (University of California at Berkeley) kutatói, és egy súlyosan bénult nő beszédét már helyre is állították a segítségével. Ami igazán különlegessé teszi más, már létező megoldásokkal szemben, hogy sikerült megoldani a késleltetést érintő problémákat.
Az eszköz lelke egy olyan mesterségesintelligencia-rendszer, ami „csaknem valós időben” szintetizálja, és alakítja hallható beszéddé a páciens agyi jeleit. „A streaming-megközelítésünk ugyanazt a gyors beszéd-dekódoló képességet hozza el a neuroprotézisekhez, mint amiket az Alexa és a Siri is használ” – magyarázza Gopala Anumanchipalli, a tanulmány egyik szerzője.
Újabb videó került fel az X-re Noland Arbaugh-ról, aki vállalta a Neuralink agy-számítógép interfészének behelyezését. Ezúttal ő maga mesélt arról, milyen a chippel együtt élni.
A kutatók egy Ann nevű alanytól gyűjtöttek adatokat az MI betanításához; a nő olyan kérdéseket látott egy képernyőn, mint például hogy „Hé, hogy vagy?”, és közben megpróbálta némán kimondani. Ennek segítségével egyfajta leképezést kaptak a kutatók, melyekből megfigyelhették a neurális aktivitását, valamint a kimondani kívánt célmondatot. Ezután az MI-vel pótolták ki Ann agyi jelekből hiányzó részleteit.
A hangkeltéshez egy előre betanított szöveg-beszéd-modellt használtak, de Ann hangját is alapul vették, még a sérülése előttről. Így méginkább hasonlíthatott rá a végső beszéd. Az új megközelítés révén úgy vélik, a hallható „kimenet” csaknem valós időben generálható, miközben a páciens beszélni próbál: a korábbi megoldásoknál tapasztalt akár 8 helyett 1 másodpercen belül. Ráadásul megszakítás nélkül.
A kutatók szerint ez egy jelentős áttörés, és optimisták a megoldást illetően.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.
Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.