szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók mintegy 280 ezer nő egészségügyi adatait átvizsgálva arra jutottak, hogy a terhesség bizonyos mértékig segíthet megvédeni a nők szervezetét a hosszú Covid kialakulásától.

Bár a koronavírus-járvány legrosszabb időszakán szerencsére már túl vagyunk, a vírus nem tűnt el teljesen az ember életéből. Egyfelől ott vannak azok, akik a fertőzés után kialakult hosszú Covidtól szenvednek: ők azok, akiknél ugyan negatív a teszt, és már kigyógyultak a fertőzésből, számos tünetük továbbra is megmaradt. Másfelől pedig ott vannak a kismamák, akiknek továbbra is vigyázniuk kell, nehogy elkapják a koronavírust.

Utóbbiak számára komoly aggodalomra ad okot, hogy a fertőzés vajon milyen hatással lehet az ő és a magzatuk egészségére. Amerikai kutatók egy csoportja – élükön a Rochesteri Egyetem tudósaival – most ezt a két kockázati csoportot/tényezőt vizsgálták meg alaposabban. A munkájuk során azt vizsgálták, hogy a koronavírus milyen hatással van azokra a nőkre, akik a fertőzés időpontjában terhesek voltak, és azt, hogy a terhesség valóban csökkentheti-e a hosszú Covid kialakulásának valószínűségét.

Az erről szóló publikáció a Nature Communications című tudományos lapban jelent meg.

A kutatók két nagy amerikai egészségügyi adatbázisban – a National Patient-Centered Clinical Research Network (PCORnet) és a National Covid Cohort Collaborative (N3C) – szereplő adatokat elemezték. Összesen nagyjából 72 000 olyan nő adatait tanulmányozták, akik 2020 márciusa és 2023 júniusa között, a terhességük alatt kaptak el koronavírust. Mellettük 208 ezer olyan nő is szerepelt az adatbázisban, akik ugyanezen időszak alatt lettek betegek, de nem voltak terhesek.

Megvizsgáltak 12 276 felnőttet, kiderült, kiket veszélyeztet jobban a hosszú Covid

Amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, a biológiai nem befolyásolja-e a hosszú Covid kialakulásának kockázatát. A válasz egyértelműnek tűnik, és még az is kiderült, mely korcsoport a leginkább veszélyeztetett.

Az eredmények azt mutatták, hogy a várandós nők szignifikánsan alacsonyabb arányban tapasztalták a hosszú Covidot, mint a nem terhes társaik – összegzi a lényeget az Interesting Engineering. A PCORnet adatbázist vizsgálta arra jutottak a kutatók, hogy 100-ból 16 terhes nőnél alakult ki hosszú Covid, míg a nem terhesek körében ez az arány 100-ból 19 volt. Az arányok még akkor is stimmeltek mindkét adatbázis esetén, amikor a kutatók eltérő meghatározást használtak a hosszú Covid definiálására.

Mindez azt sugallja, hogy a terhesség bizonyos mértékű védelmet nyújthat a nőknek a hosszú Covid ellen.

A kutatók ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy az eredmények bizonyos alcsoportok vizsgálatakor eltérést mutatott.

Ezekre a tünetekre figyeljen: hosszú Covidtól szenvedhet a gyereke, ha ezek előjönnek

Amerikai kutatók szerint a hosszú Covid nemcsak a felnőtteket, de a gyerekeket is ugyanúgy érinti, ezért érdemes alaposabb vizsgálatot végezni, hogy nagyobb hatékonysággal lehessen kezelni őket.

A fekete bőrű terhes nők esetében, akik 35 évesek vagy idősebbek voltak, elhízással küzdöttek vagy más anyagcsere-betegségben szenvedtek, nagyobb valószínűséggel alakult ki hosszú Covid, mint azoknál, akiknél nem szerepeltek ezek a kockázati tényezők. Ugyanakkor még ebben a csoportban is alacsonyabb volt a kockázat a kialakulásra a terhes nők esetében, mint a hasonló paraméterekkel rendelkező, de nem terhes nők csoportjában.

A kutatók szerint a dolog mögött az állhat, hogy a terhes nők immunrendszere megváltozik, és egyfajta gyulladásos állapot léphet fel, ami csökkentheti a hosszú Covid kockázatát. Emiatt a jövőben érdemes lehet trimeszterenként is megvizsgálni, milyen hatása lehet a koronavírus-fertőzésnek a terhes nők szervezetére, és miként lehet annak hatását a leginkább tompítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!