szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A méhtestrák, a vastagbélrák, a mellrák és a szájüregi daganatok azonosításában ért el nagyon biztató pontosságot a mesterséges intelligencia.

Mint ahogy a világ több más pontján, Ausztráliában is gyakori a nők körében az endometrriumrák vagy méhtestrák. Ennél a ráktípusnál is igaz, hogy életmentő lehet a korai felismerés, azonban ha a daganat már kiterjed a méhen kívülre, akkor nehéz hatékonyan kezelni. A korai felismeréstől elválaszthatatlan a minél nagyobb felismerési pontosság. A gyakorlott orvosnak persze jó a szeme, azonban a mesterséges intelligenciáé még jobb, sőt most már sokkal jobb, erről számoltak be az ausztrál Charles Darwin Egyetem (CDU) kutatói.

Bangladesi és kanadai kollegákkal együttműködve kifejlesztettek egy mesterségesintelligencia-modellt (az ECgMPL-t) az említett daganattípus automatizált diagnosztizálására. A MI képes a gyanús sejtek és szövetek mikroszkópos képeinek értékelésére, és ezt igen nagy, 99,26%-os pontossággal teszi (ami messze felülmúlja az ember és az eddigi MI-módszerek 80 százalékos pontosságát).

A jól képzett MI-modell képes a betegségelemzésben használt szövetek mikroszkópos felvételei, az úgynevezett hisztopatológiai képek mélyére pillantani. Ki tudja szűrni a nem releváns zajokat, megtisztítva ezzel a leginformatívabb területeket, és javítva a képminőséget a rák korai stádiumainak azonosítása érdekében. Emellett a vizsgálatok bizonyos területeire támaszkodva tudja meghatározni a problémás növekedést, amely szabad szemmel nehezen észlelhető.

A kutatók szerint ugyanez a módszer alkalmazható lehet más betegségek gyors és pontos korai felismerésére és diagnosztizálására. Számos kórszövettani képadatkészleten értékelték a modellt, és végül a vastagbélrákot 98,57 százalékos, a mellrákot 98,20 százalékos, a szájüregi daganatokat pedig 97,34 százalékos pontossággal diagnosztizálták.

Akkor tehát a mesterséges intelligencia felváltja az orvosokat? Nos, erről szó sincsen. A CDU kutatói is hangsúlyozzák, hogy MI-modelljük egy olyan szoftverrendszer agyaként képzelhető el, amelyik segítheti az orvosokat a rákdiagnosztikával kapcsolatos döntéseikben. Az ECgMPL-t tehát arra tervezték, hogy együttműködjön a daganatokra specializálódott orvosokkal, annak érdekében, hogy pontosan észleljék a betegséget, majd figyelemmel kísérjék a kezelés sikerességét. Ráadásul ez a fajta modell az eddigieknél sokkal gyorsabb, elérhetőbb és megfizethetőbb módja a rákos megbetegedések diagnosztizálásának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!