szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az 1800-as évek végén az amerikai kormányzat úgy gondolta, hogy a tornádó előrejelzése nagyobb veszélyt jelent, mint maga a tornádó, ezért a hadsereg nyomására megtiltották a szó használatát az időjárás-előrejelzésekben. Aztán az egész úgy maradt hat évtizeden át.

Megszámolni is nehéz lenne, hány olyan döntés született a második Trump-adminisztráció indulása óta, ami ne kavart volna nagy port. A kormány egyik első lépésként elrendelte, hogy távolítsák el a klímaválság említését a kormányzati weboldalakról, nemrég pedig arra szólították fel a tudósokat az Egyesült Államokban, hogy távolítsanak el minden utalást az mRNS-vakcinatechnológiára a kutatástámogatási pályázataikból. Emellett magát a kifejezés használatát is betilthatják – jegyezte meg nemrég Pálinkás József volt oktatási miniszter, a Magyar Tudományos Akadémia egykori elnöke a Facebookon.

Bár mindkét döntés előtt döbbenten áll a világ józanabbik fele, az IFLScience azt írja, nem ez az első példa az Egyesült Államok történetében egy ilyen lépésre. Az Egyesült Államok több mint 60 éven át tiltotta a „tornádó” szó használatát az időjárás-előrejelzésekben, ami lényegében megtiltotta a potenciálisan életmentő előrejelzések készítését.

1877-ben a michigani születésű John Park Finley az amerikai hadsereg jelzőszolgálatához vonult be, ahol egy meteorológiai állomásért felelős tiszt asszisztenseként kezdte meg a kiképzését. Az évek során a tornádókra összpontosított, és még a szabadidejét is a tanulmányozásuknak szentelte. Finley összeállította az időjárás-jelentéseket, és megpróbált a tornádókat közvetlenül megelőző időjárási mintákat keresni.

Az USA-ban még az mRNS kifejezést is elkezdik kitörölni a kutatási pályázatokból

A volt oktatási miniszter Pálinkás József írt arról, hogy az Egyesült Államokban felszólították a tudósokat, hogy távolítsanak el minden utalást az mRNS-vakcinatechnológiára a kutatástámogatási pályázataikból.

Finley összegyűjtötte az összes rendelkezésre álló tornádójelentést 1794 és 1881 között, majd a teljes tanulmányát 1882-ben adta ki The Character of 600 Tornadoes címmel. Bár ez több hibát is tartalmazott, az anyagot végül átdolgozta és újra kiadta, így a levezetései később az előrejelzések alapjává vált, és az ő munkájára építve dolgozták ki a szakemberek az előrejelzési rendszert.

A szakember azt is kidolgozta, hogy miként lehet az észleléseket a távíróhálózaton keresztül továbbítani, 1884-ben pedig már majdnem 1000 ember figyelte meg a tornádókhoz kapcsolódó időjárási jelenségeket, és továbbította azokat. Bár ezek egy része végül vaklármának bizonyult, sok esetben esélyt adott az embereknek arra, hogy felkészüljenek a tornádó érkezésére.

Bár sokan úgy vélték, hogy a rendszer, az akkori amerikai kormányzat tisztviselői nem. Azon a véleményen voltak, hogy egy ilyen előrejelzés nagyobb kárt tud okozni, mint maga a tornádó. Finley ugyan több kitüntetést is kapott munkájáért, az amerikai hadsereg jelzőszolgálata végül betiltotta a tornádó szó használatát az időjárás-jelentésekben. Amikor néhány évvel később az Egyesült Államok Meteorológiai Hivatala átvette az előrejelzések készítését, továbbra sem próbálták figyelmeztetni az embereket, hogy egy hevesen forgó légoszlop tart otthonaik felé.

A tilalom egészen hatvan éven át fennmaradt. Végül a második világháború után oldották azt fel, amikor az Egyesült Államok egy jelzőrendszert hozott létre a katonai bázisok védelmében, az emberek pedig elkezdték sürgetni a polgári jelzőrendszer felállítását is. Szóval végül mégis győzött a józan ész.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!