90%-os pontossággal dolgozik, és úgy néz ki, mint egy tengeri csillag: ez az új eszköz szól, ha baj van a szívével
Tengericsillag-formájú viselhető eszközt fejlesztettek a Missouri Egyetem kutatói, mely képes a szív egészségének monitorozására valós időben – hatékonyabban, mint minden eddigi megoldás.
HVG
Az elrendezése révén a szívmonitorozó eszköz több ponton érintkezik a bőrrel a szív közelében, így rendkívül stabil, és mozogni is lehet vele. Az öt „csápjának” mindegyike érzékelőkkel van felszerelve, melyek a szív elektromos és mechanikai tevékenységét is követni tudják – így a szakemberek teljesebb képet kaphatnak a páciens szívének egészségéről.
Az eszköz mögött a mesterséges intelligencia dolgozik, és a tudósok állítják: 90 százalékos pontossággal képes észlelni a szívproblémákat. Ez pedig ideális, otthon is alkalmazható megoldássá teheti. Az MI-vel kapcsolatban a kutatók elmondták: egy nagy szívadatgyűjteményből tanították be, melyben egészséges és szívbeteg emberek jelei is benne vannak.
Mint az Interesting Engineering kifejti: rendszer képes kiszűrni a mozgást érintő zavarokat, valamint elemezni a szív jeleit, hogy megállapítsa, egészséges vagy beteg a szerv. A megállapítások – a Bluetooth-kapcsolat révén – egy okostelefonos alkalmazásban jelennek meg, de az orvosok is láthatják azokat távolról.
Mindössze egyetlen mozgó alkatrész van abban a mesterséges szívben, ami azokon segíthet átmeneti megoldásként, akik valamilyen szívprobléma miatt donorszervre várnak.
Az eszköz vezeték nélkül tölthető, ami azért fontos, mert így folyamatosan lehet használni, anélkül, hogy a viselőjének le kéne vennie erre az időre. A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy leküzdjék az ilyen viselhető eszközök egyik legnagyobb problémáját: a bőrirritációt. Ez elsősorban akkor gond, ha valaki hosszú ideig visel ilyen eszközt. Jelenleg a szívmonitorozó eszköz egy speciális gél segítségével rögzül a bőrhöz, de a kutatók célja, hogy a jövőben egy légáteresztő, bőrbarát anyag váltsa le ezt.
A megoldás tehát még fejlesztés alatt áll, de ha egyszer elkészül, fontos előrelépést hozhat a szívbetegségek monitorozása terén.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.