szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Óránként akár 10 hullócsillag is megfigyelhető lesz napokon belül, tűzgömbök kialakulására is van esély.

A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesz megfigyelhető április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint a minden év április 22. táján vissza-visszatérő meteorraj mérsékelten sűrű hullócsillag-zápora kedd hajnalban lesz megfigyelhető a legjobban. Ekkor óránként akár tíz hullócsillag is megjelenhet az égbolton, amelyek között tűzgömbök is előfordulhatnak.

A meteorraj forrásaként az 1861-ben a Nap közelében járt Thatcher-üstököst azonosították, amely 417 év alatt kerüli meg a Napot.

A meteorraj nevét a Lyráról (Lant) kapta, mivel ez a csillagkép helyezkedik el a horizont felett a csillaghullás ideje alatt. A Lyridák az egyik legősibb ismert meteorraj: 2700 évvel ezelőttre sikerült visszavezetni a róla készült feljegyzéseket. Az időszámítás előtt 687-ből származó kínai feljegyzések szerint a rajnak különlegesen nagy volt az aktivitása, a meteorok az égboltról „úgy estek, akár az esőcseppek”.

Felrobbant egy űrszikla a Föld légkörében, órákkal korábban vették csak észre – videó

Mintegy 63 360 km/h sebességgel érkezett meg a Földhöz a 2024 RW1 kódjelű aszteroida, ami méreténél fogva nem tudott kárt tenni a bolygóban.

A Lyridák meteorraj nagyjából 60 évente a szokásoshoz képest sokkal magasabb aktivitást produkál, a következő ilyen „kitörés” 2042-ben várható. Az utolsó ilyen 1982-ben volt.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!