Orbán Ráhel vágyott rá, közpénzből megcsinálják: NER-szálakkal, állami támogatással jön az immerzív színház
Legalább 2,5 milliárdos állami támogatással hoznak létre turisztikai attrakciónak szánt látványszínházat a Millenárison.
Fél évszázadon át keringett a Föld körül a Koszmosz-482-es űrhajó, de most utóléri a sorsa.
Ellenőrizetlenül fog a Föld légkörébe érni egy ósdi szovjet űreszköz a következő hetekben – írja az AP News. A Koszmosz-482-es jelzésű űrszondát 1972-ben lőtték fel a szovjetek, a Venyera (Vénusz) küldetéssorozat keretében.
Csakhogy a űrhajó sohasem szabadult ki a Föld körüli pályájáról, mivel a gyorsítórakétája csődöt mondott. Azóta is körülöttünk kering, immár fél évszázada, egyre alacsonyabb pályán, így a sorsa meg volt pecsételve – ami inkább ritka, hogy ez ilyen sokáig tartott.
A balul sikerült misszió során az űrhajó négy darabra hullott, közülük kettő alacsony Föld körüli pályára állt, majd Új-Zéland fölött megsemmisült. A két másik fokozat viszont keringő pályán maradt, ezek (vagy legalábbis egy része) érkezhet most vissza.
Egyelőre nem tudni pontosan, hogy a fél tonnás űrszonda teljesen elég-e a légkörben, vagy esetleg a nagyobb darabjai földet érnek-e, de ezt ilyenkor sosem lehet kizárni.
Marco Langbroek holland csillagász szerint a Koszmosz leszállóegysége május 10-én léphet be a Föld légkörébe, nagyjából 240 km/órás sebességgel. „Bár nem kockázatmentes az érkezése, nem kell túlaggódni” – idézte a szaklap Langbroeket.
Szerencsére az objektum viszonylag kicsi, és még ha nem is esik szét, a kockázat nem nagyobb, mint egy véletlenszerű meteorit-becsapódásé. Nagyobb az esélye, hogy beléd csap egy villám.
Aggodalomra adhat okot ugyanakkor a szonda állapota: az űrhajót ugyanis eredetileg arra tervezték, hogy kibírja a Vénusz sűrű légkörét és akár 300 G-s gyorsulást is, ezért elméletileg a földi atmoszférát is túlélheti, azaz becsapódhat a felszínbe. Bár aligha működnek már a fékezőernyői, és a hőpajzsa is megsérülhetett az elmúlt fél évszázad során.
De talán jobb is így: a Harvard-Smithsonian asztrofizikai központjának egyik tudósa, Jonathan McDowell szerint a hőpajzs meghibásodása esetén az űrhajó jó eséllyel elég a légkörben, de ha még bírja a gyűrödést, akkor bizony telibe találhatja a Földet – és jobb esetben az óceánban landolhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
Legalább 2,5 milliárdos állami támogatással hoznak létre turisztikai attrakciónak szánt látványszínházat a Millenárison.
A bejelentés hírére beszakadt az olaj ára.
Érdekes részletek derültek ki az uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülését követően, ahol Szijjártó Péter az Oroszországgal szembeni következő szankciós csomag vétóját jelentette be, Szlovákiával együtt.
Sokáig tartott, mire mindenkivel egyeztették, de keddtől máris hatályos.