A Vénuszra szánták az űrhajójukat a szovjetek, erre most a nyakunkba potyoghat – fél évszázaddal később
Fél évszázadon át keringett a Föld körül a Koszmosz-482-es űrhajó, de most utóléri a sorsa.
HVG
Ellenőrizetlenül fog a Föld légkörébe érni egy ósdi szovjet űreszköz a következő hetekben – írja az AP News. A Koszmosz-482-es jelzésű űrszondát 1972-ben lőtték fel a szovjetek, a Venyera (Vénusz) küldetéssorozat keretében.
Csakhogy a űrhajó sohasem szabadult ki a Föld körüli pályájáról, mivel a gyorsítórakétája csődöt mondott. Azóta is körülöttünk kering, immár fél évszázada, egyre alacsonyabb pályán, így a sorsa meg volt pecsételve – ami inkább ritka, hogy ez ilyen sokáig tartott.
A balul sikerült misszió során az űrhajó négy darabra hullott, közülük kettő alacsony Föld körüli pályára állt, majd Új-Zéland fölött megsemmisült. A két másik fokozat viszont keringő pályán maradt, ezek (vagy legalábbis egy része) érkezhet most vissza.
Egyelőre nem tudni pontosan, hogy a fél tonnás űrszonda teljesen elég-e a légkörben, vagy esetleg a nagyobb darabjai földet érnek-e, de ezt ilyenkor sosem lehet kizárni.
SPACE – A failed 1970s Russian Venus probe which has been trapped in Earth orbit could crash back into the planet this year. SOURCES: Space.com https://www.space.com/failed-soviet-venus-spacecraft-falls-to-earth-soon.html Our favorite VPN: Private Internet Access ►►http://bit.ly/TomoNewsVPN Stuff we use to make TomoNews ►►https://www.amazon.com/shop/tomonewsus TomoNews is your best source for real news.
Marco Langbroek holland csillagász szerint a Koszmosz leszállóegysége május 10-én léphet be a Föld légkörébe, nagyjából 240 km/órás sebességgel. „Bár nem kockázatmentes az érkezése, nem kell túlaggódni” – idézte a szaklap Langbroeket.
Szerencsére az objektum viszonylag kicsi, és még ha nem is esik szét, a kockázat nem nagyobb, mint egy véletlenszerű meteorit-becsapódásé. Nagyobb az esélye, hogy beléd csap egy villám.
Aggodalomra adhat okot ugyanakkor a szonda állapota: az űrhajót ugyanis eredetileg arra tervezték, hogy kibírja a Vénusz sűrű légkörét és akár 300 G-s gyorsulást is, ezért elméletileg a földi atmoszférát is túlélheti, azaz becsapódhat a felszínbe. Bár aligha működnek már a fékezőernyői, és a hőpajzsa is megsérülhetett az elmúlt fél évszázad során.
De talán jobb is így: a Harvard-Smithsonian asztrofizikai központjának egyik tudósa, Jonathan McDowell szerint a hőpajzs meghibásodása esetén az űrhajó jó eséllyel elég a légkörben, de ha még bírja a gyűrödést, akkor bizony telibe találhatja a Földet – és jobb esetben az óceánban landolhat.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.