szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Számos kérdést vet fel az a különös komponens a napelemes rendszerek egyik legfontosabb részében, az inverterben, ami nem szerepel a hivatalos dokumentációkban.

Rejtett kommunikációs eszközökre bukkantak amerikai energetikai tisztviselők néhány kínai napelemes inverterben – mutat rá a Reuters jelentése.

A hírügynökség két, az ügyet jól ismerő személlyel végzett vizsgálatot, és az amerikai hálózatra csatlakoztatott, kínai gyártású inverterek biztonsági elemzése során bukkantak „nem dokumentált alkatrészekre”. Egészen pontosan olyan kommunikációs modulokra – például mobilrádiókra –, melyek a hivatalos dokumentációkban nem szerepeltek – így képesek lehetnek megkerülni az egyébként létező biztonsági rétegeket.

Az inverterek felelnek azért, hogy összekössék a napelemeket, szélturbinákat és akkumulátorokat az elektromos hálózattal. Jellemzően ezeket Kínában gyártják. A Reuters forrásai szerint a szokatlan hardverelem alternatív kommunikációs csatornákat nyithat meg, melyekkel távolról lehet manipulálni vagy megbénítani az energiarendszereket.

„Ez voltaképpen azt jelenti, hogy van egy beépített módja a hálózat fizikai megsemmisítésének” – húzza alá az egyik forrás. Egy másik arra figyelmeztet, hogy az inverterek távolról történő leállítása, vagy beállításainak megváltoztatása destabilizálhatja az energiahálózatokat, vagy áramkimaradásokat idézhet elő.

133%-os napelem: úgy néz ki, hogy igenis túllépheti az elméleti határt a napelemek hatásfoka

A kifejezés több értelmében is az egekbe szökhet a napelemek teljesítménye egy japán kutatócsoport által fejlesztett technikának köszönhetően. A teljesítmény meghaladhatja az eddigi elméleti határt.

Az amerikai energiaügyi minisztérium közölte, dolgoznak az importált technológia átláthatóságának javításán. „Ugyan nem biztos, hogy ez a technológia rossz szándékkal működik, azoknak, akik a beszerzést végzik, fontos, hogy teljes mértékben tisztában legyenek a kapott termék képességeivel” – mondja egy szóvivő.

A globális inverterpiacot három kínai cég vezeti: a Sungrow, a Ginlong Solis és a Huawei. Csak utóbbi a globális szállítások 29 százalékát teljesítette 2022-ben. Ugyan az amerikai piacról 2019-ben kivonult, a világ más országaiba mai napig nagy tételben szállít.

A Reuters hírügynökségnek egy német napelemes cég vezetője elmondta: a vállalata a biztonsági kockázatok miatt nem választja a Huawei termékeit. A European Solar Manufacturing Council iparági érdekképviseleti szervezet „rendkívül aggasztónak” nevezte a megállapításokat, és felszólította az Európai Bizottságot, hogy hozzon létre egy „biztonsági eszköztárat” kimondottan az inverterek számára.

Az Interesting Engineering megjegyzi: Európában számos kormány fokozza a kínai gyártmányú technológiák vizsgálatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!