szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Júniusban tesztelheti a kínai hadsereg a Csiu Tien nevű drónhordozó drónt, ami megbéníthatja az ellenséges légvédelmet.

Hamarosan újabb pilóta nélküli légiármű tesztelését kezdheti meg a kínai hadsereg. A Csiu Tien egy drónhordozó szerkezet, amit június végén vethetnek be először – számolt be róla az Interesting Engineering. Az állami televízió nemrég megerősítette a tesztrepüléssel kapcsolatos híreket, így erre minden bizonnyal sor is fog kerülni.

A Csiu Tien egy nagy hatótávolságú pilóta nélküli légijármű, amit 2024 novemberében mutatott be a hadsereg. Az eszköz stratégiai ugrást jelent Peking számára, amely így tovább erősítheti a légierejét, egy esetleges éles helyzetben pedig előnyre tehet szert.

A drónhordozó maximális hatótávolsága 7000 km, működési magassága pedig 15 000 méter, ami jóval a legtöbb közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer hatótávolságán kívül esik. Maximális felszállósúlya 16 tonna, szárnyfesztávolsága pedig 25 méter.

Az eszköz egyik sajátossága a belső kialakítása: a rakterében akár 100 kisebb méretű drón is elférhet, amelyek akár önmegsemmisítő módon támadhatják az ellenfelet. Ennek köszönhetően az ellenséges légvédelem túlterhelhető, amely így nem fog tudni hatékonyan válaszolni a csapásra.

Johnson xiao on X (formerly Twitter): “UAV Sky Aircraft CarrierChina’s Jiutian super-high altitude, long endurance drone.It was exhibited at the Zhuhai Air Show last year, and it has been equipped with troops. pic.twitter.com/bmhYp5c0NA / X”

UAV Sky Aircraft CarrierChina’s Jiutian super-high altitude, long endurance drone.It was exhibited at the Zhuhai Air Show last year, and it has been equipped with troops. pic.twitter.com/bmhYp5c0NA

A drónt úgy alakították ki, hogy elektronikus hadviselésre, hírszerzésre, megfigyelésre és felderítésre is konfigurálható. A harci alkalmazások mellett a pilóta nélküli repülőgépet tengeri járőrözésre, határvédelemre, erőforrás-monitorozásra, katasztrófaelhárításra és vészhelyzeti reagálási műveletekre is fel lehet használni.

A fegyver egyúttal válasz az Egyesült Államok számára is, amelynek hasonló eszközével igyekszik lépést tartani Kína. Míg az RQ-4 Global Hawk működési magassága felülmúlja a Csiu Tient – 18 ezer méteren repül –, azt inkább csak felderítésre lehet használni, csapást kevésbé lehet vele mérni.

Az MQ-9 Reaper ezzel szemben képes a támadásra, de a működési magassága jóval alacsonyabb, és csak 5 tonna lehet a maximális felszállótömege.

Ezzel együtt még mindig az amerikai eszközök tűnnek erősebbnek, de Kína fokozatosan igyekszik bezárni ezt az ollót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!