Élőben figyeli a vérrögképződést a mesterséges intelligencia, azonnal jelez, ha baj van
Japán kutatók olyan rendszert fejlesztettek, ami pontosan úgy látja a véráramot, mint a közlekedési kamerák az utakat. A jövőben életeket menthetnek a megoldással, és az egyéni terápiák is hatékonyabbak lehetnek.
HVG
Óriási potenciál van a mesterséges intelligencia alkalmazásában az orvoslásban: nemcsak a diagnózisok lehetnek pontosabbak, de a műtétek is, a gyógyszerfejlesztés pedig gyorsabbá válhat. A Tokiói Egyetem kutatói most egy másik, potenciálisan életmentő lehetőséget is felvillantottak: a vérrögök kialakulásának megelőzését.
Az egyetem tudósai, akik azt állítják, hogy létrehoztak egy nem invazív módszert a véralvadási aktivitás megfigyelésére a vérben – számolt be róla a Fox News. Az új MI-eszköz egy nagy teljesítményű mikroszkópot használ a vérlemezkék valós idejű monitorozására. A vérlemezkék apró vérsejtek, amelyek segítenek elállítani egy vérzést, ugyanakkor kulcsfontosságú szerepet játszanak a szívbetegségek, különösen a koszorúér-betegség kialakulásában. Ha a számuk túl magas a vérben, az vérrögképződést eredményezhet.
Hogy ne alakuljanak ki a vérrögök a koszorúér-betegségben szenvedő betegeknél, általában véralvadásgátló gyógyszert alkalmaznak az orvosok. Kazutoshi Hirose, a vizsgálat vezető kutatója szerint azonban nehéz pontosan felmérni, hogy ezek a gyógyszerek mennyire hatékonyak az egyes betegeknél, így a vérlemezke-aktivitás monitorozása kiemelten fontos feladat. Ez azonban invazív eljárással végezhető el.
Nagy jövő elő állhat a mesterséges intelligencia orvosi alkalmazása előtt. Most a Google-féle Med-Gemini modellt vetették alá néhány tesztnek, és az eredmények alapján több területen is jó szolgálatot tehet majd.
A mostani fejlesztésnek köszönhetően azonban a mesterséges intelligencia egy nagy teljesítményű mikroszkóp segítségével képes ezt elvégezni. A rendszer a szakemberek szerint úgy működik, mint egy szupergyors kamera, amely éles képeket készít az áramló vérsejtekről. A képeket aztán az MI elemzi ki.
A megoldás képes felismerni egyetlen vérlemezkét, egy vérlemezkecsomót, vagy akár egy elhaladó fehérvérsejtet is.
Amikor a kutatók több mint 200 betegen tesztelték a fejlesztést, és azt találták, hogy a súlyosabb szívproblémákkal küzdők vérében több vérrögképződés volt megfigyelhető. A betegektől vért vettek, majd az eredményt összehasonlították az MI által adott eredménnyel. A kutatók közlése szerint az eszközzel tesztelt vérminta majdnem ugyanolyan eredményt adott, mint a közvetlenül a szív artériáiból vett vér.
A tudósok szerint még további vizsgálatra van szükség, mielőtt az eszközt élesben is bevetik, de nincs kizárva, hogy öt éven belül már használni lehet majd a fejlesztést.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.