Beintett a Signal a Windows leskelődős funkciójának
A titkosított üzenetküldést lehetővé tevő Signal továbbra is úgy látja, nem jó ötlet, hogy a Windows Recall nevű funkciója képernyőképeket készít arról, mit csinálnak a felhasználók.
HVG
A Microsoft még 2024 májusában mutatta be a Windows új funkcióját, a Recallt, amelynek az érkezésétől finoman szólva sem voltak elájulva a kiberbiztonsági szakemberek. A megoldás a mesterséges intelligenciára építve a felhasználó minden mozdulatát rögzíti, és visszakereshetővé teszi, így nem csoda, hogy adatvédelmi rémálomnak tekintették a fejlesztést.
A Recallt gyorsan vissza is vonta a Microsoft, majd több hónapnyi fejlesztés következett, és végül 2025 áprilisában debütált. Az elképzeléstől azonban, hogy a képernyőképek segítségével vissza lehessen keresni a tevékenységeket, továbbra sem repes mindenki. A titkosított üzenetküldést biztosító Signal most bejelentette, hogy átdolgozza a windowsos alkalmazását, hogy az operációs rendszer ne tudjon képernyőképeket készíteni róla, így pedig nagyobb biztonságban legyenek a felhasználó üzenetei. A lépés érthető, hiszen nincs túl sok értelme az üzenet védelmének, ha az aztán egy másik funkción keresztül ugyanúgy elolvashatóvá válik.
Sokat fejlődött, de még mindig nem tökéletes a Microsoft Recall, ami a felhasználó szinte minden mozzanatáról fotót készít.
A Recallt egyelőre csak a Windows Insider program résztvevői kapták meg, a Microsoft pedig azt tervezi, hogy később fokozatosan teszi elérhetővé más felhasználók számára is. Ugyanakkor az operációs rendszerben alapértelmezetten bekapcsolta a vállalat a Recallt, amit a felhasználóknak kell kikapcsolniuk, ha nem akarják használni.
A Signal szerint a frissítésnek köszönhetően ha a Recall képernyőképet akar készíteni az üzenetküldőről, csak egy üres lapot tud megjeleníteni. A cég ugyanakkor lehetővé teszi, hogy ezt a biztonsági funkciót kikapcsolják a felhasználók, azt az Adatvédelem – Képernyőbiztonság menüpontokon keresztül lehet megtenni. A Signal azt javasolja, ezt mindenki csak ideiglenesen kapcsolja ki, ha feltétlenül muszáj képernyőképet készíteni egy üzenetről, utána pedig kapcsolja vissza, hogy később ne legyen baj.
A cég azért még odaszúrt egyet a Microsoftnak: a vállalat blogján azt írta, reméli, hogy a jövőben a cégek jobban átgondolják majd a hasonló funkciók bevezetését.
353-ról 529-re nőtt a gyermekotthonokban, nevelőintézetekben regisztrált bűncselekmények száma tavaly az előző évhez képest – derült ki a HVG által kikért adatokból.