A Magyar Rádió rejtegeti, az OSA Archívum ingyen közzétette: 41 évnyi műsor lenyomata
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
Már három éve is a világ legfejlettebb rendőrségi SUV-jaként jellemezték dubaji rendfenntartók Ghiath járőrautóját. Azóta csak bővítettek az elérhető lehetőségeken, a legérdekesebb modell, a Smart Patrol tudásának kihasználásához speciális képzés szükséges még a legtapasztaltabb rendőröknek is.
Bugattik, Lamborghinik és tavaly óta – természetesen – Tesla Cybertruckok is találhatók a dubaji rendőrség flottájában. Helyben járva még az utóbbi sem okoz túl nagy meglepetést: a sivatagi körülményekből néhány év alatt hipermodern luxusvárosokká fejlődő Egyesült Arab Emírségekben az ilyesmi inkább várható, mintsem szokatlan.
De van egy különleges modell, melyre még a rendőrök is felkapják a fejüket. A helybéli W Motors autógyártó Ghiath modelljéről, annak is legfejlettebb kiadásáról van szó. A Ghiath Smart Patrol a gyártó szerint az intelligens rendfenntartásban jelent korszakhatárt.
A dubaji szervezésű GITEX Europe kiállításon mi is megtekinthettük a rendőrautót, amelyben tulajdonképpen az a legkevésbé érdekes, hogy hogy néz ki. Röviden: tekintélyt parancsoló, robusztus autó a Nissan Patrol alapjain, fehér alapon a dubaji rendőrségre jellemző zöld grafikai elemekkel.
Tervezői a szokásosnál több kék-piros villogóval látták el: a tetőn, keresztben lévő, megszokott modul mellett a tetőn oldalt és hátul, a hűtőrácson, a csomagtérajtón és a visszapillantók hátulján is bekapcsolható a megkülönböztető jelzés.
A Ghiath Smart Patrol legérdekesebb jellemzői kívülről nem – vagy csak ritkán – láthatók, leginkább a rendőrök és a bűnözők szembesülhetnek velük. Ilyen például a tíz külső kamera, kettővel több, mint amennyivel a három éve debütált Ghiath-alapmodell rendelkezett. Hat figyeli folyamatosan a rendszámokat, négy pedig úgy végez megfigyelést, hogy számok és betűk helyett emberek beazonosítására képes arcfelismerés segítségével. Ráadásként a tetőből egy 360 fokban forgatható periszkópkamera is felemelhető, mely harmincszoros nagyításra is képesek, így a rendőrök könnyen ráközelíthetnek egy gyanús jelenségre vagy megfigyelt helyzetre, épületre.
Ha mindez még mindig nem biztosít elég rálátást a történésekre, egy fedélzeti drón is az arzenál részét képezi. A kütyü 30 percen át képes repülni, mielőtt vissza kellene oldalognia az autóhoz feltölteni az akkumulátort. A drón a hagyományos kamera mellett hőkamerával is rendelkezik, mindkettő képét akár a járőrökhöz, akár egy központba képes élőben továbbítani.
A több kamera több beérkező adatot jelent – mára talán már mindenki kívülről fújja, hogy a több adat fejlettebb mesterséges intelligenciás képességeket eredményez.
Merthogy ebben a rendőrautóban már mesterséges intelligencia is dolgozik.
Minél több információhoz jut a rendőrségi MI, annál több olyan mintázat felismerésére képes, melyeket a hús-vér járőrök talán sosem vennének észre. A rendszer természetesen automatán működik, alapesetben csak akkor jelez, ha munkájuk a rendőrök figyelmére érdemes eredménnyel jár. A kamerák képe, az érzékelőkből származó minden más információ, valamint a központból érkező adatok egy 16 hüvelykes fedélzeti képernyőjén követhetők.
Hogy a Ghiath Smart Patrol visszapillantói digitális tükrök, azon már meg sem lepődik az ember, de azért arra felhúzza a szemöldökét, hogy a hátsó ülésen okos a biztonsági öv. Ami már egyébként is egy elég elmés találmány, de hát rendfenntartési célokra lehet fokozni: az elülső üléshez rögzített, onnan kapcsolható, speciálisan úgy van kialakítva, hogy a rendőrök úgy tudják rögzíteni gyanúba keveredett utasukat, hogy a letartóztatott személy a hagyományos helyzetnél jóval kisebb eséllyel tudjon hirtelen tett erős mozdulataival sérülést okozni nekik.
És ha már az egyenruhások biztonsága: a fentebb említetteken kívül egy további kamera figyeli folyamatosan a járőrautó belsejét, kiemelten annak vezetőjét. A rendszer nemcsak azt észleli és jelzi, ha a rendőr nem figyel eléggé az útra, de azt is, ha már fáradt.
A Ghiath rendőrautóinak idei újdonsága, hogy Dubaj rendőrsége kifejlesztett mellé egy olyan szimulátort, ahol a járőrök és közlekedési rendőrök megtanulhatják használni az autó nem szokványos rendszereit. A hírek szerint a való világot meggyőzően szimuláló rendszeren gyakorlók teljeskörűen be tudják gyakorolni a jövő rendőrautójának funkcióit, mielőtt még éles helyzetekkel találkoznának.
A Ghiath Smart Patrol egyébként nemcsak az Egyesült Arab Emírségekben járja az utakat, a W Motors már Marokkóba is exportálja a rendőrautót.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
Azt nem tudtuk meg, hogy ki, hol és mikor jelenti be az eredményt.
Hideg ételre lehet majd költeni az utalványt, pénzre nem váltható át.
A létesítmény egyelőre arra vár, hogy újra kinyithassanak.