Hatásos vagy felesleges a prosztatarák-kezelés? Ez az új megoldás megmondja, és életeket menthet
Kiválasztja a mesterséges intelligencia azokat, akiknél a legjobb hatást érheti el a prosztatarák egyik kezelési formája. Másokat pedig, akiknél nem lenne érdemi hatás, megkímélhet a kellemetlen mellékhatásoktól.
HVG
Kifejlesztettek egy olyan új mesterségesintelligencia-alapú eszközt, ami képes megmondani, hogy a prosztatarákban szenvedő férfiak számára hatékony lesz-e egy olyan gyógyszer, ami felére csökkenti a halálozás kockázatát – írja a The Guardian.
A megoldást egészen pontosan az abiraterone nevű készítményhez hozták létre, amit egy úttörő gyógyszernek tartanak – már több százezer prosztatarákos férfinak segített abban, hogy tovább élhessen.
Néhány országban azonban nem kínálják a gyógyszert azok számára, akik szervezetében még nem terjedt el a betegség. Egy amerikai, brit és svájci szakemberekből álló kutatócsoport elkészítette azt a mesterségesintelligencia-alapú tesztet, ami megmondja, hatásos lenne-e egy férfi számára az abiraterone.
A megközelítés lehetővé teszi, hogy az egészségügyi dolgozók több férfinak írják fel a gyógyszert, és azt is, hogy másokat megkíméljenek a felesleges – esetükben nem hatékony – kezelési módtól. Mint azt Nick James, a londoni központú Institute of Cancer Research prosztata- és hólyagrák-kutatója elmondta: ugyan sokak kilátásait javítja a gyógyszer, de mellékhatásokkal jár, például magas vérnyomást vagy májproblémákat eredményez, valamint a cukorbetegség és a szívinfarktus kockázatát is növelheti. Ezek miatt további megfigyelés szükséges az alkalmazásakor.
„Ez a kutatás azt mutatja, hogy ki tudjuk választani azokat az embereket, akik a legjobban reagálnak az abiraterone-ra, és azokat, akik számára a normál kezelések is elegendőek lehetnek” – mondja a szakember.
Japán kutatók olyan rendszert fejlesztettek, ami pontosan úgy látja a véráramot, mint a közlekedési kamerák az utakat. A jövőben életeket menthetnek a megoldással, és az egyéni terápiák is hatékonyabbak lehetnek.
A teszt az MI-t alkalmazza a tumorokról készült képek tanulmányozásához, és az emberi szem számára láthatatlan jellemzőket is észlelheti. Összesen 1000, még nem áttétes prosztatarákban szenvedő férfi biopsziás felvételén tesztelték a megoldást, ami ki is választotta azt a 25 százaléknyi embert, akiknél a legnagyobb valószínűséggel lehet hatékony az abiraterone.
A vizsgálatok során a páciensek egy pontszámot kaptak – biomarker-pozitív- vagy negatív –, amit összevetettek a kimenetelükkel. A biomarker-pozitív tumorral rendelkezők esetében a gyógyszer 17-ről 9 százalékra redukálta a halál kockázatát.
A biomarker-negatív csoport esetében azonban a készítménnyel 7-ről 4 százalékra csökken a kockázat, ami a kutatók szerint klinikailag és statisztikailag sem szignifikáns; ezek a férfiak a hagyományos terápiákból is profitálnak, és megkímélhetők a szükségtelen kezeléstől.
A mesterséges intelligencia tehát segíthet abban, hogy a gyógyszer azokhoz jusson el, akiknek arra valóban szükségük van, míg a kevésbé súlyos prosztatarákban szenvedők mentesülhetnek a szükségtelen mellékhatásoktól.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.