Kokaint adtak a muslicáknak, és ez áttörést hozhat a drogfüggőség elleni küzdelemben
Váratlan helyről jöhet a megoldás: egy kis génmódosítás kellett csak ahhoz, hogy a muslicák is rácsússzanak a kokainra, és ezzel egy fontos „eszköz” kerüljön a kutatók kezébe. Végső soron akár a kokainfüggőség is kezelhető lehet az így nyert megállapításokkal.
HVG
Genetikailag módosítottak ecetmuslicákat (más néven harmatlegyeket) a kutatók, méghozzá úgy, hogy azok szívesen fogyasszanak kokaint – ez pedig áttörést hozhat a kokainfüggőség vizsgálata, valamint a kezelések fejlesztése terén.
Mint az Interesting Engineering kifejti: bár a genetikájuk hasonlít az emberihez, a muslicák nem hajlandóak kokaint fogyasztani, ami komoly akadály volt a függőségkutatás terén. Az érzékszervi mechanizmusok vizsgálatával a kutatók megállapították, hogy a kokain aktiválja a keserű ízreceptorait az állatnak.
Travis Philyaw, a Journal of Neuroscience tudományos folyóiratban közzétett publikáció első szerzője elmondta: a rovarok már evolúciósan is úgy fejlődtek, hogy kerüljék a növényi toxikonat. A kokain pedig pont ez.
Először lehet hatékony gyógyszeres kezelés a drogfogyasztás kezelésére, a legfrissebb vizsgálatok szerint hatékony a mavoglurant nevű kísérleti készítmény.
Így hát a kutatócsapat „elnémította” a muslicák keserűséget érzékelő idegeit. A dolog bevált: a rovarok így már egyértelműen a kisdózisú kokaint tartalmazó cukros vizet részesítették előnyben. Olyannyira, hogy már 16 óra után megfigyelhető volt náluk a „drogpreferencia”. Az Interesting Engineering kifejti: ugyan egyszerűek, de a muslicák hatékony eszközei az orvosbiológiai kutatásoknak.
Gyorsan tudnak szaporodni, könnyű őket genetikailag manipulálni, és már korábban is több ízben segítették a tudósokat az alkohol- és nikotinfüggőség hátterében meghúzódó biológiai folyamatok megértésében. És most már a kokainfüggőség „modelljeként” is a tudomány szolgálatába állították őket.
A kutatók megfigyelései szerint a legyek és az emberek „feltűnően hasonlóan” reagálnak a kokainra. Adrian Rothenfluh, a tanulmány vezető szerzője szerint „alacsony dózisnál rohangálni kezdtek, hasonlóan az emberekhez. Nagyon nagy dózisoknál pedig mozgásképtelenné váltak, ami szintén igaz az embereknél is”.
A kutatók szerint a muslicák segítségével célzott terápiákat készíthetnek, így a jövőben akár ezek a rovarok is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kokainfüggőség egy kezelhető állapot legyen.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.