Az Ozboneviz nevű online adatbázis Ausztrália különleges állatvilágát teszi elérhetővé 3D-modellek formájában. A gyűjteményben mások mellett a kenguru, az emu, a kacsacsőrű emlős, a kihalt erszényesfarkas és a sertéslábú bandikut csontváza is megtalálható.
A csontvázakat fejlett szkennelési technológiával és nagy felbontású CT-képalkotással digitalizálták, majd az így létrehozott modelleket a MorphoSource platformon tették közzé, ahonnan az állatok modelljeit bárki szabadon letöltheti – feltéve, hogy nem kereskedelmi céllal teszi. Egy kísérőoldalon több mint 500 csontmodell tekinthető meg oktatási megjegyzésekkel kiegészítve.
„Ez a projekt lehetőséget nyújt arra, hogy ezeket az állatokat a múzeumi vitrineken túl, részletesen is megvizsgáljuk” – mondta Vera Weisbecker projektvezető, a Flinders Egyetem docense. Szerinte a projekt új korszakot nyithat a digitális természettudományos gyűjtemények világában.
A BioScience című tudományos folyóiratban bemutatott kezdeményezés célja, hogy támogassa a kutatást, az oktatást, és felkeltse az érdeklődést Ausztrália páratlan, gyakran veszélyeztetett állatvilága iránt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.