Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Épp Boroszló felszabadulásának 80. évfordulóján találtak 50 náci sisakot

1945 májusában űzte ki az orosz hadsereg Boroszlóból a náci katonákat, a megszállásuk azonban a mai napig kísért.

  • HVG HVG
  • +${remainingCount} szerző
Épp Boroszló felszabadulásának 80. évfordulóján találtak 50 náci sisakot

A Boroszlói Egyetem közelében végzett feltárások során nemrég több mint 50, második világháborús katonai sisakra bukkantak a szakemberek. Ezek zöme a náci hadsereghez tartozik – írja az Interesting Engineering.

A beszámoló szerint a májusi felfedezés véletlenül épp egybeesett Boroszló felszabadulásának 80. évfordulójával. A sisakok bepillantást engedtek egy háború utolsó pillanataiba, amelynek tartós öröksége továbbra is hatással van Lengyelországra és a világra egyaránt.

Mind az 50 sisakot egy korábbi német katonai laktanya környékén temették el a Koszarowa utcában, egy olyan területen, ahol jelentős harcok dúltak. Pawel Duma, az egyetem régészeti tanszékének munkatársa szerint az épület sok más épülethez hasonlóan 1945-ben elpusztult, miközben a náci csapatok megpróbálták visszaverni az oroszok heves támadását.

M. Grześkowiak / P. Duma
M. Grześkowiak / P. Duma

A szakemberek az ásatás során egy első világháborús – M16-os típusú – sisakot is találtak, emellett volt ott egy lengyel wz. 31-es, egy szovjet SSz 36-os, valamint két, a német légvédelem számára készített sisak is. A lelet sokféleségét látva a kutatók úgy vélik, azokat nem harcban használták, hanem közüzemi és biztonsági célokat szolgáltak.

1944-ben Adolf Hitler Boroszlót náci erődítménnyé minősítette. Ennek hatására a náci katonák házakat, tereket és utcákat alakítottak át militarizált övezetté, és hosszában torlaszolták el az utcákat. A szakemberek szerint a harci műveletek megkönnyítése érdekében lebontották a város épületeit, majd tábori kórházakat és erődítményeket építettek.

A náci erődítményt 1945 januárjának végén szovjet támadás érte. A bombák sok embert öltek meg, mivel a város a menekültek átszállóközpontjává vált. Bár a polgárokat felszólították a távozásra, a maradókat kivégezték. Végül 1945 májusában az erődítmény az oroszok kezére került. Addigra azonban a város épületeiből alig maradt valami, a 30 ezer épületből több mint 21 ezer semmisült meg.

Hogy mi lesz a sisakok sorsa, arról később döntenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.