Váratlanul leállt a titkolt metánszivárgást felderítő műhold, és senki sem érti, mi történt

A MethaneSAT 60 helyett csak 15 hónapon át tudott dolgozni, majd egyik pillanatról a másikra elnémult. Az öröksége azonban így is fontos lehet.

  • HVG HVG
Váratlanul leállt a titkolt metánszivárgást felderítő műhold, és senki sem érti, mi történt

Eredetileg öt éven át kellett volna működnie annak a műholdnak, amit azért bocsátottak fel az űrbe, hogy a globális felmelegedést katalizáló, nem regisztrált metánkibocsátást monitorozza. A MethaneSAT nevű eszköz végül csak 15 hónapon át tudott üzemelni, amelynek leállását az Environmental Defense Fund (EDF) nonprofit szervezet jelentette be. Az eszköz 88 millió dollárba – vagyis nagyjából 29,8 milliárd forintba – került.

A kapcsolat június 20-án szakadt meg a MetaneSAT-tal, a szakemberek azóta nem tudnak kommunikálni vele. A Science azt írja, a leállás előtt semmilyen meghibásodásra utaló jelet nem észleltek, így egyelőre még vizsgálják a mérnökök, hogy pontosan mi történhetett.

A meghibásodás azért is komoly probléma, mert a metán jelentős szerepet tölt be a globális felmelegedésben. Adott egységnyi metán 20 év leforgása alatt 80-szor jobban melegíti a Földet, mint azonos mennyiségű szén-dioxid.

A metánkibocsátás csökkentésével nyesnének le pár tizedfokot a felmelegedésből

Több mint 80 ország írta alá a metánkibocsátás csökkentésére vonatkozó globális célkitűzést, jelentette be Joe Biden amerikai elnök a glasgow-i klímacsúcson. A csatlakozók még ebben az évtizedben 30 százalékkal csökkentenék a szén-dioxidnál sokszorosan károsabb gáz kibocsátását, amivel 0,2 Celsius fokot nyeshetnének le a felmelegedésből.

Az üvegházhatású gázt természetes források – például a vizes élőhelyek – is kibocsátják, de az olaj- és gázipar infrastruktúrája is jelentős mennyiséget szivárogtat a légkörbe. A szakemberek úgy vélik, hogy ezen szivárgások megszüntetése – például egy karbantartással – hatékonyan lassítaná a globális felmelegedést. A MethaneSAT-ot ezen szivárgások azonosítására készítették el.

Hasonló műholdak egyébként jelenleg is vannak a Föld körül. Az Európai Űrügynökség Sentinel-5-je például több száz kilométeres skálán képes feltérképezni a metánt. Más eszközök képesek meghatározni a nagy, egyedi szennyezőket, például egy finomítót. A MethaneSAT azonban abban a tekintetben egyedülálló volt, hogy kisebb kibocsátásokat is képes volt kimutatni teljes olaj- és gázmezőkön, miközben a kritikus pontokat is képes volt bemérni nagyjából négy futballpálya képfelbontással. Ennek köszönhetően akár a 2 ppb-s koncentrációt is ki tudta mutatni – vagyis azt, amikor a légkörben egymilliárd részecske közül csak 2 a metán.

Paul Wennberg, a Kaliforniai Műszaki Intézet légkörkutatója szerint az eszköz azért is volt különleges, mert azt egy nonprofit szervezet, nem pedig egy nagyvállalat fejlesztette ki, vagyis biztos volt, hogy az adatok pontosak és megbízhatók lesznek.

A szakember úgy látja, bár a műhold leállt, a hatása még sokáig érezhető lesz. Az első évben rögzített adatokat még csak most dolgozzák fel, így már ez is rendkívül árulkodó lehet. Emellett több olyan műhold is pályára állhat a jövőben, amelyek hasonló célt szolgálhatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.