200 tonna hidrogén, áram és több millió liter víz naponta: ezt tudja az új reaktor, ami mindent vihet
Két amerikai cég, a NuScale Power és a GSE Solutions olyan kis moduláris reaktort épített, ami egyszerre termel áramot, tiszta vizet és hidrogént.
HVG
A globális felmelegedés elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme, hogy alternatív energiaforrásokra térjen át az emberiség. A hidrogén felhasználása ezen a téren rendkívül ígéretes, ám van vele egy nem is olyan kicsi probléma: nagyon kevés áll rendelkezésre, az előállítása pedig komoly energiabefektetést igényel – ami lényegében áthúzza a környezetbarát mivoltát. Úgy tűnik azonban, hogy volna itt egy megoldás a problémára.
Két amerikai cég, a NuScale Power és a GSE Solutions közösen indította el a világ első olyan kis moduláris reaktorát (small modular reactor, SMR), ami integrált hidrogéntermelést tesz lehetővé – írja az Interesting Engineering. A NuScale Oregon államban található központjában üzemeltetett rendszer kritikus lépést jelent annak bemutatásában, hogy a nukleáris energiával működő, magas hőmérsékletű gőzelektrolízis hogyan képes skálázható, szén-dioxid-mentes módon előállítani a hidrogént.
A szimuláció során a két cég olyan modern technológiákat használ, amelyek lehetővé teszik, hogy naponta akár 200 tonna hidrogént állítsanak elő. Az architektúra középpontjában az úgynevezett megfordítható szilárd-oxid üzemanyagcellák (Reversible Solid Oxide Fuel Cells) találhatók, amely segítségével egyszerre lehet áramot, hidrogént és tiszta vizet előállítani. Ennek köszönhetően a rendszer egyszerre segíti elő az ipar dekarbonizációját, enyhíti a vízhiányt és ad tiszta energiaforrást.
Koreai kutatóknak sikerült olyan áttörést elérniük a zöld hidrogén előállításában, amelynek köszönhetően a gyártás sokkal olcsóbbá válhat.
A NuScale azt tervezi, hogy kiterjeszti a tesztet, és hozzáférést ad a rendszerhez az akadémiai és ipari partnerei számára, hogy később egy képzett személyzet tudja kezelni az ilyen platformokat.
A szakemberek számítása szerint a cég egyetlen modulja naponta 567,8 millió liter vizet tudna előállítani, többmodulos konfigurációban pedig 12 ilyen egység naponta 2,3 millió ember vízszükségletét elégítené ki, miközben 400 ezer otthont látna el árammal.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.