Kész a rezsicsökkentő festék, sokat spórolhat, aki felkeni a házára
Egy nemzetközi kutatócsoport olyan festéket hozatott létre a mesterséges intelligenciával, amely jelentős mennyiségű elektromos áramot segíthet megspórolni. Ez nemcsak a pénztárcának, de a környezetnek is jót tehet.
HVG
A jövőben a mesterséges intelligencia (MI) által megtervezett festék segíthet abban, hogy a városokban elviselhetőbb legyen a klíma. A The Guardian beszámolója szerint amerikai, kínai, szingapúri és svéd kutatók a gépi tanulás segítségével olyan új festékformulákat terveztek, amelyek a legnagyobb mértékben verik vissza a napsugarakat, és segítik az épületek hőleadását. Az erről szóló publikáció a Nature-ben jelent meg.
A szakemberek olyan új bevonatok kifejlesztésére használták az MI-t, amelyek a normál festékekhez képest 5 és 20 Celsius-fokkal alacsonyabb hőmérsékletű épületeket eredményeznek a déli napsütés időszaka után. A festék alkalmazható autókon, vonatokon, elektromos berendezéseken és más olyan tárgyakon is, amelyeknek nagyobb hűtésre van szükségük.
A kutatók azt találták, hogy egy négyszintes lakóház tetejére felvitt egyik ilyen újfajta festék évente 15 800 kilowattórának megfelelő áram megtakarítását eredményezheti az olyan forró városokban, mint például Rio de Janeiro vagy Bangkok. Ha a festéket 1000 háztömbre vinnék fel, az elegendő áramot takaríthatna meg több mint 10 000 légkondicionáló egy éven át történő működtetéséhez.
Új anyagok tervezésébe vonták be a mesterséges intelligenciát, és sikerült létrehozni egy igen könnyű, ám egészen szélsőséges igénybevételeknek is ellenálló különleges anyagot.
Yuebing Zheng, a Texasi Egyetem tudósa szerint a mesterséges intelligencia néhány nap leforgása alatt egy hónapnyi munkát végzett el, és olyan új anyagokat hozott létre, amelyeket talán sosem fedeztek volna fel.
Egy új anyag tervezésének folyamata több millió lehetséges kombináció kiszámítását igényelheti. A mesterséges intelligencia lehetővé teszi az anyagtudósok számára, hogy áttörjék a számítási teljesítmény korábbi korlátait. Ez azt is jelenti, hogy az anyag létrehozása és tulajdonságai hagyományos tesztelésének folyamata megfordítható, mivel a tudósok előre megmondhatják a mesterséges intelligenciának, hogy milyen tulajdonságokat szeretnének eredményül kapni.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.