100%-os pontossággal, emberi beavatkozás nélkül műtötte ki az epehólyagot a mesterséges intelligenciával hajtott robotsebész
Az amerikai John Hopkins Egyetem kutatói a gyakorló műtétek során készített videókon tanították be azt a mesterséges intelligenciát, amely nemrég bizonyította: százszázalékos pontossággal képes önállóan operálni.
HVG
Jelentős áttörést ért el az amerikai John Hopkins Egyetem a robotsebészet terén. A tudósok bejelentették: sikeres epehólyag-eltávolító műtétet hajtott végre az a robot, amelyet a mesterséges intelligencia vezérelt, és amit az ilyen beavatkozásokról készült videókon tanítottak be.
A beavatkozást élethű körülmények között zajlott, emberi beavatkozás nélkül. A robotnak csupán hangban adtak utasítást az orvosok, a szerkezet pedig pontosan úgy reagált, ahogy a kezdő sebészek szoktak, amikor a tapasztalt kollégáik irányítása alatt dolgoznak. A rendszer a különböző vészhelyzetekre is hatékonyan reagált.
2022-ben a Krieger Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) nevű robot elvégezte első autonóm robotműtétjét egy élő állaton – egész pontosan egy laparoszkópos műtétet egy sertésen. Csakhogy az szigorúan ellenőrzött körülmények között és előre meghatározott műtéti terv alapján zajlott, ami a szakemberek szerint olyan volt, mintha egy előre megtervezett útvonalon kellene végigmennie egy robotnak.
Axel Krieger, az egyetem orvosi robotikával foglalkozó tudósa szerint azonban a mostani műtét olyan volt, mintha szabad utat biztosítanának a robotnak, hogy bármerre elindulhat, de a végcélt el kell érnie.
A Surgical Robot Transformer-Hierarchy (SRT-H) rendszer valós időben képes alkalmazkodni az egyén anatómiai jellemzőihez, menet közben hoz döntéseket és korrigál, ha az események váratlan fordulatot vesznek.
A robot ráadásul képes arra, hogy olyan szóbeli utasításokat kövessen, mint hogy milyen módon kell megfogni az epehólyagot. Az operációról videót is készítettek a szakemberek. Az eredményeket a Science Robotics tudományos lapban közölték.
Az epehólyag-eltávolítási eljárás egy összetett, 17 feladatból álló sorozat. A robotnak azonosítania kellett bizonyos artériákat, pontosan meg kellett fognia azokat, megfelelő helyre kellett helyeznie a fogókat, az ollóval pedig el kellett vágnia a szükséges részeket.
Az SRT-H a sertéseken végzett kísérleti műtétek során rögzített videókból tanulta meg, mit kell csinálnia. A videók megtekintése után a robot 100 százalékos pontossággal végezte el a műtétet.
A jövőben a rendszert többféle műtétre is szeretnék betanítani.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.