Megvan, honnan jött a Nap felé robogó üstökös

Egy friss számítás alapján sikerült meghatározni, a Tejútrendszer mely részéről származik a 3l/ATLAS nevű üstökös. A segítségével arról is pontosabb képet kaphatnak a tudósok, hogyan keletkeznek a bolygók, bolygórendszerek.

  • HVG HVG
Megvan, honnan jött a Nap felé robogó üstökös

A NASA aszteroidafigyelő rendszere, az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) június végén gyűjtött először adatokat arról a furcsa objektumról, amiről kezdetben csak annyit lehetett tudni, hogy nagyjából 245 000 km/h sebességgel száguld a Naprendszer belső része felé. A A11pl3Z kódnévvel ellátott égitestről hamar kiderült, hogy valóban egy, a Naprendszeren kívülről érkezett aszteroidáról van szó, a neve pedig mostanra 3I/ATLAS lett.

Az már az első pályaelemzés során kiderült, hogy nem fog a Földnek csapódni, ettől függetlenül azóta is figyelik a szakemberek. Az Oxfordi Egyetem frissen doktorált asztrofizikusa, Matthew Hopkins most azt is kiderítette, hogy pontosan honnan származhat.

A Space.com szerint a 3I/ATLAS a valaha volt legnagyobb és legfényesebb csillagközi objektum. A szakértők meglehetősen biztosak abban, hogy egy üstökösről van szó, amely hihetetlenül nagy sebességgel száguld át a Naprendszeren. Az aszteroida sokkal nagyobb, mint a két, korábban felfedezett csillagközi objektum: az ‘Oumuamua és a 2I/Borisov üstökös. A korai méretbecslések szerint 10-30 kilométer átmérőjű lehet.

Látványos videón, ahogyan a Nap felé tartva elporlad egy üstökös

A NASA és az ESA űrszondája csípte el a C/2024 S1 (ATLAS) üstökös utolsó pillanatait a Naphoz közeledve. A csillagászok korábban abban bíztak, hogy majd ezt is meg lehet pillantani szabad szemmel, ez azonban már biztosan nem fog megtörténni.

Hopkins és társai az Európai Űrügynökség Gaia űrszondájának adatait integrálva arra jutottak, hogy a 3I/ATLAS a Tejútrendszer galaktikus korongjának egy meghatározott részéből származik. Ez a galaxis azon része, amely csillagokat, gázt és port tartalmaz, és körkörös, síkbeli mozgásban forog a galaxis középpontja körül. Az arXiv preprint szerveren megjelent tanulmány szerint a 3I/ATLAS valószínűleg a korong vastag részéből származik, amely a Tejútrendszer csillagtömegének körülbelül 10 százalékát tartalmazza. Ezek a csillagok általában sokkal idősebbek, mint a galaxis korongjának vékony részén találhatóak. Ha a mérési eredmények helyesek, akkor ez lehet az első olyan objektum, ami a fenti helyről származva látogatja meg a Naprendszert. Ez akkor bizonyosodhat be, ha közelebb ér a Naphoz, és jelentős mértékben aktívvá válik.

A szakemberek szerint nagyjából 66 százalék az esély arra, hogy az égitest 7 milliárd évnél is idősebb.

Darryl Seligman, a Michigani Állami Egyetem fizikusa és csillagásza a The Conversationön megjelent cikkében azt írja, a 3I/ATLAS eredetének felderítése azért is fontos, mert információt adhat arról, más rendszerekben miként zajlott le a bolygórendszerek és a bolygók képződésének folyamata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.