Rányomtatják az acélt menet közben a hídra, így oldják meg, hogy ne legyen baj

Rengeteg híd szorul felújításra az Egyesült Államokban (is). A Massachusettsi Műszaki Egyetem szakemberei, bevetve a 3D-nyomtatást, egy egészen különös hídjavítási folyamatot fejlesztettek ki.

  • HVG HVG
Rányomtatják az acélt menet közben a hídra, így oldják meg, hogy ne legyen baj

Ha valaki az Egyesült Államokban autózik, szinte mindig átmegy egy korrodált hídon: az államok 623 218 hídjának több mint a fele jelentős állapotromlással küzd. Az összes ilyen meghibásodott híd helyreállításának várható költsége pedig meghaladná a 191 milliárd dollárt. Ezért is kerestek a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói egy modern, költséghatékony megoldást. Kifejlesztettek egy hídjavítási folyamatot, amely egy hidegpermetezésnek nevezett 3D-nyomtatási technikát alkalmaz.

A hidegpermetezés során sűrített gázt használnak a porított acélrészecskék felmelegítésére és felgyorsítására. A folyamatot egy technikus manuálisan végzi, rétegről rétegre építi fel az acélt. Ez addig folytatódik, amíg a gerenda el nem éri a kívánt méretet.

Maga a hidegpermetezés nem újdonság, a múltban már sikeresen alkalmazták nagy szerkezetek, például repülőgépek, hajók és tengeralattjárók javítására. A híd azonban nem mozgatható, de a 3D-nyomtató a helyszínre vihető, és a munkát el lehet végezni a forgalom minimális zavarásával.

3D-nyomtatott tapasz az egyik hídon
MIT News

A technológia jelenleg még korai szakaszában van, így egyelőre nehéz megmondani, mennyire hatékony a hídgerendák szilárd szerkezetének biztosításában. Mindenesetre a kutatók találtak Massachusetts államban egy olyan hidat, amelyet a következő néhány évben lebontani terveztek. Ez lehetőséget adott nekik arra, hogy a híd egy korrodált szakaszán teszteljék a fejlesztésüket. Miután a hidat majd lebontották, ellenőrizhetik, hogy mennyire tapadt jól a lerakódott acélpor a szerkezethez a terepen a kontrollált laboratóriumi környezethez képest, megállt-e vagy súlyosbodott-e a korrózió a hideg permet hozzáadása után.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.