6200 km/h-val hasíthat Európa első hiperszonikus repülőgépe
Hidrogénmeghajtású, szélsebes tesztgép fejlesztésébe fogott az Európai Űrügynökség.
HVG
Kutatási programot indított az Európai Űrügynökség (ESA) olyan hiperszonikus technológiák fejlesztésére, amelyek a jövőben képesek lesznek járművek horizontális indítására – írja az Interesting Engineering.
Az Invictus-programhoz a brit központú Frazer-Nash vállalattal fogott össze az ESA. A cél egy olyan, teljes mértékben újrahasználható kísérleti jármű kifejlesztése, amely hiperszonikus sebességgel is tud repülni.
A várt csúcssebesség a Mach 5, azaz körülbelül 6200 km/h.
Az Invictus az ESA által felügyelt korábbi technológiai fejlesztésekre épít. Az ügynökség abban reménykedik, hogy a platform lehetőséget biztosít majd az iparág és más ügynökségek, valamint a tudomány számára, hogy a jövőbeni hiperszonikus technológiáikat releváns környezetben teszteljék. A program keretein belül egy olyan hiperszonikus eszközt szeretnének tervezni, amely képes ellenállni azoknak a paramétereknek, amelyek egy ilyen jármű biztonságos repüléséhez szükségesek.
Ugyan a 2024-es, első tesztrepülés meghiúsult, de az amerikai űrhivatal már javában teszteli az X-59-et, és erről most egy videót is kiadtak.
Az űrügynökség célja az első 12 hónapban, hogy elkészítsék a komplett repülési rendszer előzetes tervét. Az ESA arra is kitért, hogy a hiperszonikus járművek tervezésénél a legfőbb kihívás az, hogy a repülő külső felülete, valamint a hajtóművekbe belépő levegő rendkívül felforrósodik. Ennek a felületi súrlódás az oka, amit a nagy sebesség vált ki.
Ennek kontrollálására speciális technológiákra van szükség, továbbá olyan meghajtási rendszerekre, amelyek lehetővé teszik a repülő hiperszonikus repülését. Az Invictus-programban egy hidrogén üzemanyagot használó, előhűtött hajtóművet szeretnének fejleszteni.
Mint az Interesting Engineering kiemeli, a terület gyorsan fejlődött az elmúlt években, legalábbis a technológiai fejlesztésben éles verseny zajlik. Kína saját elmondása szerint élen jár, és olyan újrafelhasználható drónokat is tesztel már, amelyek képesek hiperszonikus sebességgel haladni.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.