Videójátékkal kezdődik, drónfejlesztés a vége – már gyerekeket is toboroz az orosz hadsereg
Újfajta módszerekkel próbálkozik Oroszország, már középiskolásokat is becsatornáznak a haditechnikai fejlesztésekbe.
HVG
Az orosz hatóságok szisztematikusan gyerekeket vonnak be az ukrajnai háborúban használt drónok tervezésébe és tesztelésébe. Mindezt olyan országos versenyeken keresztül teszik, melyek ártatlannak tűnő videójátékokkal kezdődnek, a végén azonban a legtehetségesebbeket védelmi cégek alkalmazzák – írja a Guardian az Oroszországot elhagyni kényszerülő Insider oknyomozó portálra hivatkozva.
Egy kiégett autó a romok között egy orosz dróntámadás után Dnyipro külvárosában
AFP / NurPhoto / Mykola Miakshykov
A feltárt történet bemutatja, hogyan rángatja bele Oroszország már a tinédzsereket is az ukrajnai háborúba „hazafias”, militarizált oktatáson keresztül.
A gyerekek aktívan részt vesznek a különböző drónok rendszereinek alkatrészeinek modellezésében
– idézik az egyik érintett fiatalt, aki elmondása szerint több olyan kortársáról is tud, akik drónalkatrészeket modelleztek nagyvállalatok számára.
Oroszországban elsődleges cél a drónok gyártásának fokozása, mivel azok egyre inkább kulcsfontosságúvá válnak az Ukrajna ellen indított háború során:
Az oroszok most már kevés célpontot jelölnek ki, de azokra tömegesen küldenek drónokat és rakétákat. Nagyot nőtt a civil áldozatok száma, a Kreml az ukránok morálját akarja megtörni a támadásokkal, na meg a légvédelmi rakétáik számát lenullázni.
A fejlesztés folyamatos, mindkét fél új technológiákat fedez fel, amelyek lehetővé teszik, hogy a drónok messzebbre repüljenek és kikerüljék az elektronikus zavarórendszereket, így Oroszország számára fontossá vált, hogy minden elérhető kutatás-fejlesztési kapacitást kihasználjon, valószínüleg ezért vonják be már a fiatalokat is.
Az Insider szerint ez 2022-ben kezdődött Berloga nevű videójátékkal, amelyben „intelligens medvéknek” kell védekezniük a méhrajok ellen, olykor drónok segítségével visszaverni őket. A játékkal sok százezer orosz fiatal játszik, nem véletlenül, az online elért sikerekkel ugyanis a diákok a középiskola végén extra pontokat szerezhetnek a vizsgáikon.
A legügyesebb játékosok pedig versenyekre is eljuthatnak, amelyek végén a kiemelkedően teljesítő diákokat gyakran – a védelmi iparban betöltött szerepük miatt európai szankciós listákon szereplő –vállalatok keresik meg állásajánlattal.
Russia’s Covert Child Soldier Program Exposed: From Video Games to Battlefield Drones What if the next wave of drone pilots and weapons engineers were not hardened soldiers, but teenagers? In this shocking investigation, Tatsiana “Tanya” Ashurkevich (https://x.com/tashurkevich) and Christo Grozev (https://x.com/christogrozev) reveal how the Russian government is secretly grooming children to support its war in Ukraine.
Az Insider egy ilyen verseny három tizenéves döntősével beszélgetett, akik elmagyarázták, hogyan működik a rendszer. A beszámolók alapján a tinédzserek tisztában voltak bizonyos projektek katonai alkalmazásával, de arra ösztönözték őket, hogy ezt ne reklámozzák.
„Megtiltották nekünk, hogy azt mondjuk, hogy a háborúhoz van rá szükség, ezért kitaláltunk különböző civil alkalmazási módokat. Ez egy gyerekprogram… Egy projektnek mindig kettős célt kell szolgálnia, különösen, ha az ember iskolás. Ez egy íratlan szabály, amit minden versenyen megfigyeltem” – fogalmazott egyikük.
A hétvégén az orosz hadsereg televíziós csatornája levetített egy dokumentumfilmet, amin tizenévesek láthatók, akik kamikaze drónok építésében segédkeznek az egyik, dróngyártás szempontjából legfontosabb gyárban. Mindez több nemzetközi egyezményt is sért, mivel a gyerekeket veszélybe sordorják, mert háborús helyzetben jogos célpontnak számító létesítményekben alkalmazzák őket.
A vasárnap bemutatott felvételeken több száz elkészült Geran-2 kamikaze drónt láthattak szépen sorban. Az eszköz hatótávolsága több mint 1600 kilométer, egy iráni kamikaze drón átalakított változata, amelynek gyártása Oroszországban, a tatárföldi Alabugában található gyárban folyik. Moszkva azt állítja, hogy ezeket a drónokat kizárólag katonai és energetikai infrastruktúra célba vételére használja, de rendszeresen előfordul, hogy polgári és lakossági célpontokat találnak el velük.
Geran-2
FP / Danylo Antoniuk / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Az orosz állami Zvezda TV-csatorna szerint az alabugai gyár 14 és 15 éves diákokat hívott meg, hogy egy szomszédos főiskolán dróngyártást tanuljanak, majd dolgozzanak a gyárban. A felvételeken a fiatal munkások elmosódott arccal szerepeltek, amint számítógépek előtt ülnek vagy drónokat szerelnek össze.
Az Insider által megkeresett gyerekek is beszéltek arról, hogy katonai létesítményekben dolgoztak: az egyikük elmondta, hogy 13 évesen, 2022-ben egy állami intézményben katonákat képzett ki drónok üzemeltetésére.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.