1,5 millió éves jégtömböt olvasztanak meg a tudósok, és ez segíthet megérteni az emberiség jövőjét is

Egy brit kutatókból álló csapat azt tervezi, hogy megolvasztja a Föld legrégebbi jégdarabját – a cél azonban nem egy jeges latte, hanem az, hogy rekonstruálják a bolygónk 1,5 millió éves klímatörténetét. Ezzel egy több mint két évtizedes rejtély is megoldódhat.

  • HVG HVG
1,5 millió éves jégtömböt olvasztanak meg a tudósok, és ez segíthet megérteni az emberiség jövőjét is

Mint a BBC jelentéséből kiderül, a hengeres, üvegszerű mintát az Antarktisz jégtakarójának mélyéről fúrták ki. A jégben több ezer évnyi új információ van, amely a tudósok vélekedése szerint „forradalmat” hozhat a klímaváltozást illető ismereteink terén.

A következő hét hét során a British Antarctic Survey tudósai fokozatosan olvasztják meg a jeget a Cambridge-ben található laboratóriumukban, hogy feltárják a benne foglalt port, vulkáni hamut, vagy akár egysejtű algákat. Ezek árulkodó nyomok lehetnek a Föld ősi éghajlatáról, a légkör akkori összetételéről, továbbá betekintést engedhetnek abba, hogy a légköri gázok miként befolyásolták a globális hőmérsékletet bő egymillió évvel ezelőtt.

Sőt, ami ennél is fontosabb: segíthetnek a tudósoknak megérteni, hogyan befolyásolják a Föld jövőjét az emberi tevékenységből származó gázok.

Arra különösen kíváncsiak a tudósok, hogy mi okozta a hirtelen váltást a Föld glaciális ciklusaiban 1,2 millió – 800 000 évvel ezelőtt. (Ez volt a közép-pleisztocén átmenet.)

Milyen bizonyítékok lapulnak az Antarktisz több ezer éves jégrétege alatt?

Nem csupán a régmúlt éghajlati viszonyait lehet egyre pontosabban feltárni jégminták alapján, hanem történelmi események beazonosítását, gazdaságtörténeti következtetések levonását is lehetővé teszik.

Egy 2004-es, antarktiszi jégmag-elemzés szoros kapcsolatra bukkant a Föld éghajlata, valamint a légköri gázok között az elmúlt 800 000 év során. Ez arra utal, hogy a Föld 100 000 éves ciklusokban a Földön jégkorszakok és melegebb időszakok váltották egymást. Ugyanakkor az egymillió évvel ezelőttre datálható tengeri üledékminták alapján ez korábban gyakrabban, 41 000 évente váltakozhatott.

Az új jégmintával konkrétabb válaszokat kaphatnak a tudósok, ahogyan az is kiderülhet, mi is volt ezeknek a váltakozásoknak a pontos mozgatórugója.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.