szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Wikidata néven kezdett nagyszabású projektbe a Wikimedia Foundation.

Wikidata néven kezdett nagyszabású projektbe a Wikimedia Foundation. A Wikipédiáról ismert szervezet a berlini Semantic Tech & Business konferencián ismertette projektjét: egy olyan tudás adatbázis (tudásbázis) létrehozását, amelyet gépek és emberek egyaránt olvashatnak és szerkeszthetnek.

Az ötlet nem egészen új keletű, korábban is voltak már próbálkozások arra, hogy adatbázist készítsenek a Wikipédia tudásanyagából – ilyen volt a DBpedia. A Wikidata viszont olyan adatbázis lenne, ahol nemcsak elérhetők, hanem szerkeszthetők is az anyagok, s valamennyi lokalizált változat egyenrangú lenne (jelenleg ugyanis az angol, francia, német és holland változat kínálja a legnagyobb „lefedettséget”).

A Wikidata projekt három szakaszból áll majd. Az első (amely a tervek szerint augusztusban fejeződik be) célja, hogy valamennyi Wikipédia-bejegyzéshez elkészüljön a Wikidata oldal mind a 280 támogatott nyelven. A második (decemberi befejezés) során a szerkesztők már használhatják is a Wikidata adatokat, míg a harmadik fázisban már automatikusan is lehet listákat és táblázatokat létrehozni a Wikidata adatai alapján. Ez nagyjából 2013 márciusára várható.

A tervek szerint a Wikidata adatok infoboxokban jelennének meg a Wikipédia oldal jobb szélén. Ha a felhasználó szerkeszt valamit ebben az infoboxban , az azonnal a többi nyelven is megjelenik.

A Wikidata azt is lehetővé teszi majd, hogy a felhasználó célzott kérdéseket tegyen fel, például hogy „melyik a világ tíz legnagyobb temploma?, s az adatbázis automatikusan készíti el a listát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!