szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ha minden a remények szerint alakul, úgy egy év múlva már több helyütt fizethetünk majd arra alkalmas mobil telefonnal.

Ha minden a remények szerint alakul, úgy egy év múlva már több helyütt fizethetünk majd arra alkalmas mobil telefonnal. Azt még nem tudják megmondani a fejlesztők, hogy a hamarosan startoló kísérleti alkalmazások után pontosan hol és mire lehet majd igénybe venni az első ilyen nyilvános szolgáltatásokat, de kézenfekvőnek tartják, hogy az okostelefonok valamelyik áruházlánc kasszáinál válthatják a készpénzt vagy a bankkártyát.

Ez a maroktelefonos fizetés – a mobiltelefónia régóta várt, következő ígéretes alkalmazása – az úgynevezett NFC (Near Field Communication – közel téri kommunikáció) technológián alapszik. Az NFC olyan, néhány centiméter távolságra kialakított, vezeték nélküli kapcsolódási technika, amely lehetővé teszi, hogy két vagy akár több digitális eszköz érintés nélkül, biztonságosan adatokat cseréljen egymással. Az új ökoszisztéma már készen áll a kereskedelmi bevezetésre. A mobil távbeszélő szolgáltatók, mindenütt a világon mostanában kezdik felajánlani digitális bukszáikat, a telefongyártók pedig a hozzávaló NFC-s típusaikat.

Így aztán az ilyen mobillal felszerelkezett fogyasztónak vásárlás esetén nincs más dolga a pénztárnál, csakhogy elhúzza telefonját a leolvasó készülék előtt, s az ellenértéket egy pillanat alatt kiegyenlíti. A mobil pénztárca azonban nem csupán egyszerűen fizetésre jó. Úgy is lehet fogalmazni, hogy a hagyományos pénztárcákban lapuló kártyáink – a bankos, benzines plasztikoktól, a különféle kuponosokon át a pontgyűjtőkig – átköltözhetnek a mobilokba. Fizetéskor a rendszer egy lépésben „blokkol”, jóváírja a hűségpontok kedvezményét. Nem kell bajlódni az aprópénzzel, kód-beütéssel, hűségkártya-dugdosással. Ígéretes felhasználási terület a jegyvásárlás (ticketing) is. Így például buszon, villamosan elegendő csak odaérinteni a jeggyel feltöltött NFC telefont az érvényesítéshez. Mozijegy esetében a netes rendelés után, nem kell korábban felcihelődni az átvételhez; elegendő csak filmkezdésre odaérni, s a belépéskor „elhúzni” a telefont. Ehhez kapcsolódik a beléptetés alkalmazási lehetősége. Olyan intézményekben, ahol jogosultsághoz kötik a belépést, az NFC telefon kiválthatja az ajtónyitogató kártyákat is.

Magyarországon e felhasználási célok mentén még tavaly kezdett szerveződni a Mobiltárca Egyesület – a három konkurens operátor, a Magyar Telekom, a Vodafone és a Telenor, valamint az OTP, a SuperShop, s a MasterCard társaság összefogásával. Az alapítók szeme előtt a korábbi hasonló vállalkozási együttműködések, a mobillal rendelhető autópálya matrica és az autóparkolás eredményessége lebegtek – mondta Pukler Gábor, az Egyesület elnöke, aki egyúttal a Magyar Telekom innovációs ügyekben illetékes igazgatója. Mint kifejtette, az alapítás hosszúra nyúlt procedúrája után most kezdhetnek az érdemi munkához. Mindenekelőtt ahhoz, hogy a nemzetközi trendek közvetítésével megfogalmazzák az egységes műszaki szabványokat, ajánlásokat dolgozzanak ki, próbaalkalmazásokat (pilot programokat) indítsanak. A szövetség – hangsúlyozta az elnök – nem kíván profitra termelő szolgáltatásokba vágni. A fő cél, hogy a Mobiltárca égisze alatt az érdekeltek összefogjanak az NFC-kultúra hazai elterjesztése érdekében. A szervezet ugyanakkor nyitott, a tagok száma jelenleg 20 körül jár.

Bár az Egyesület még nem döntött a pilot programokról, korábban már folyt és folyik ilyen próbaalkalmazás. A tavalyi Sziget Fesztiválon a Vodafone kiválasztott vásárlói tesztelhettek kisebb értékű portékák fizetésekor odaérintős Samsungokkal. Szolnokon viszont – az ott elindított digitális programok részeként – kísérleti NFC-s technikával lehet „jegyet lyukasztani” a városi buszokon. Vagyis a jegyes egyenlegekkel korábban feltöltött mobilt csak oda kell tartani a járműveken elhelyezett leolvasókhoz, amelyen zöld fény jelzi a jegy érvényességét.

Pukler Gábor kulcskérdésnek tartja az ügyfélélmény elérését. Ezen elsősorban azt érti, hogy a mobil pénztárca kártyarendszerének egységesnek kell lennie, de azt már az ügyfél dönti el, milyeneket választ a kínálatból. Külön kérdéskör a biztonság, amelyet titkos tranzakciós csatornák és a SIM kártyán kialakított biztonsági kódok rendszerével támogatnak. Illetéktelenek még a telefon elvesztése vagy ellopása esetén sem férhetnek hozzá a bankszámlához: a szolgáltatáshoz tartozó számla és maga a SIM kártya is bármikor letiltható. A fejlesztők állítják, hogy az NFC-s fizetés biztonságosabb, mint a bankkártyás, hiszen semmilyen információt, kódot nem kell megadni a tranzakcióhoz. Sőt még lemerült telefonnal is fizethetünk, mert NFC chip ilyenkor is működik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!