szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az államfő vasárnap esti beszéde méltó volt erkölcsi programjához - mondta Wéber Ferenc, az államfő sajtófőnöke annak kapcsán, hogy Sólyom László beszédéről kormánypárti politikusok többek között azt mondták: az csak "olaj volt a tűzre", nem kellett volna elhangzania.

"Az államfő beszéde méltó volt erkölcsi programjához" - szögezte le a sajtófőnök, aki szerint a köztársasági elnöki intézmény morális hatalmi ágként fogható fel. Kiemelte, hogy Sólyom László az erkölcsi értékek érvényesítését és az alkotmányosságot egyaránt képviselte beszédével. A beszéd tartalmában és előadásában is államfőhöz méltó megnyilatkozás volt.

Emlékeztetett arra, hogy a köztársasági elnök már augusztusban egy interjújában figyelmeztetett arra: "ha polgárjogot nyer, hogy a jó cél bármilyen módszert szentesít - például a választási ígéretek semmire sem köteleznek -, akkor a demokrácia hitelvesztése fenyeget". 

© Dudás Szabolcs
Az államfőnek azért kellett megszólalnia vasárnap este, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnök védte és igazolta azt a hozzáállást, hogy a cél bármilyen módszert szentesít - jelentette ki Wéber Ferenc. Hangsúlyozta, nehezen kerülhető el, hogy az államfő álláspontja olykor részben vagy egészben egybeessen valamely párt álláspontjával. Ez azonban véletlenül sem jelenti azt, hogy annak a pártnak a politikáját képviseli.    

"Ugyanígy visszautasítandónak tartottam azt, hogy a Gyurcsány-csomag aláírásakor azt feltételezték: az államfő nem az alkotmányjogi meggyőződése alapján döntött, hanem a kormány érdekeit képviselte volna" - tette hozzá. Szerinte a beszéd nem volt aránytalan, mert a fő probléma nagyságához igazodott.

Wéber Ferenc emlékeztetett arra is, hogy Sólyom László volt az első, aki mélyen elítélte a tüntetésekkel kapcsolatos erőszakot, aki kimondta, hogy ennek semmi köze sincs 1956-hoz, továbbá, aki a tüntetők az alkotmánnyal össze nem egyeztethető követeléseit is károsnak mondta.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap este az államfő beszéde kapcsán úgy fogalmazott, fontos ismerni az államfő véleményét, aminek egyes részeivel igen, másokkal nem ért egyet.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a köztársasági elnöki pozícióhoz méltatlannak nevezte Sólyom László  beszédét. "Hét órakor elhangzott a köztársasági elnök úrnak egy beszéde, amely számomra elég érdekes momentumokat is tartalmazott. Nem gondolom, hogy olyan helyzet van Magyarországon, hogy egy ilyen, én azt hiszem, hogy a köztársasági elnöki pozícióhoz méltatlan beszédet kellett volna mondani" - fogalmazott Szili Katalin a közszolgálati televízióban elhangzott nyilatkozatában.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában hétfőn azt mondta: még nem volt rá példa, hogy egy köztársasági elnök egy választás napján a kormányfő lemondatása mellett állt volna ki. 

A liberális politikus szerint Sólyom László beszéde "elég furcsa". A politika iránti bizalom megcsappanásával és az erkölcsi válsággal indokolt felszólítás, mely a szocialistákat biztatja Gyurcsány Ferenc lecserélésére - mindez egy hosszú folyamat eredménye, melynek része a kampányban elszabadult ígéretözön, melyben a Fidesz négyszer annyit ígért, mint a szocialisták. Nem tett jót a politikai közéletnek az sem, ahogy Sólyom László végül megszerezte a köztársasági elnöki széket - tette hozzá.

Demszky Gábor főpolgármester a köztársasági elnök vasárnap esti beszéde kapcsán hétfőn a Nap-keltében annak a véleményének adott hangot, hogy a megnyilvánulás csak "olaj volt a tűzre", ezért nem kellett volna elmondani. "Az elnök úrnak semlegesebbnek kellene lennie, mint amit tegnap hallottunk tőle" - jelentette ki.

A szabad demokrata politikus elismerte, hogy egy köztársasági elnökhöz általában tapintattal szokás viszonyulni, nem szokás őt arra kérni, hogy magyarázza meg a saját beszédét, de most - mint mondta - mégis jó lenne, ha kifejtené, pontosan hogyan értette, amit mondott, mert "ő sem a Jóisten földi prófétája, el is magyarázhatná akár" a szavait, tekintettel arra, hogy "a vita felmelegítésével (...) a helyzetet ő hozta tegnap létre".
MTI Itthon

Sólyom, Gyurcsány, Szili: a bámészkodók is bűnpártolók

Minden tömegrendezvény szervezőinek mérlegelnie kell, képesek-e biztosítani, hogy a résztvevők nem lépik át a törvényesség határát. Ez áll Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin házelnök közös nyilatkozatában.

MTI Választás 2006

Kuncze: példátlan Sólyom beszéde

Még nem volt rá példa, hogy egy köztársasági elnök egy választás napján a kormányfő lemondatása mellett állt volna ki – hangsúlyozta a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában hétfőn a szabaddemokraták elnöke.

hvg.hu Itthon

Sólyom szerint morális válság van, de nem szólít lemondásra

Sólyom László köztársasági elnök hétfőn nem szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a lemondásra, de rámutatott morális felelősségére. Az államfőt sokféle címen hívták fel cselekvésre a Gyurcsány Ferenc balatonőszödi, most nyilvánosságra került beszéde kapcsán kialakult helyzet miatt.

MTI Választás 2006

Sólyom: a parlament dönt a miniszterelnök személyéről

Az Országgyűlés dönt a miniszterelnök személyéről; a társadalmi bizalom helyreállítása a parlamenti többség kezében van - erről Sólyom László köztársasági elnök beszélt vasárnap, az önkormányzati választás napján, a szavazóhelyiségek bezárása után.

MTI Itthon

Horn szerint Sólyom téved

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint nem volt tapasztalható a bizalom összeomlása, amiről Sólyom László köztársasági elnök beszélt.

Megszületett a BKV-s bérmegállapodás

Megszületett a BKV-s bérmegállapodás

Mindenki használja, senki nem tudja: a tűzőgépének van egy titkos funkciója

Mindenki használja, senki nem tudja: a tűzőgépének van egy titkos funkciója

Üzemzavar miatt majdnem fél napra kiesett a Mátrai Erőmű a villamosenergia-termelésből

Üzemzavar miatt majdnem fél napra kiesett a Mátrai Erőmű a villamosenergia-termelésből

59 milliárd forintból építenek laktanyát Szolnokon

59 milliárd forintból építenek laktanyát Szolnokon