szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tarlós István, Orbán Viktorral egyetemben, szerdán hirdeti meg Budapest alternatív városfejlesztési programját. A programról alig tudtunk kiszedni belőle valamit, ugyanakkor kiderült: miközben keményen bírálja a főváros szocialista vezetését, van az MSZP-ben egy vonulat, amellyel együtt tudna dolgozni.


hvg.hu: A napokban jött haza Helsinkiből. Mit tanult a finnektől?

Tarlós István: Nyugalmat. A Budapesten tapasztalható hisztérikus életritmusnak nyoma sincs. A főpolgármester is kiegyensúlyozott ember.

hvg.hu: Ezt hogyan lehetne átültetni?

T.I.: Ne tőlem kérdezze!

hvg.hu: Miért? Ellenzékként önök is formálói Budapest életének.

T.I.: Nem formálunk mi semmit. Három éve közölték, nektek itt hatalmatok nem lesz, azóta sem kérdeztek tőlünk semmit. Most érdeklődve figyelem, hogy az MSZP önmaga ellenzékéül igyekszik formálódni.

hvg.hu: A közhangulatot azért alakítják.

Tarlós István
© Dudás Szabolcs
T.I.: Rosszul állhat az MSZP, ha független újságírók is azért kérlelnek, ha mást nem, akkor legalább azt ismerjük el, hogy a közhangulatot mi is formáljuk.

hvg.hu: Ha még ezt sem teszik, akkor mi értelme a létüknek?

T.I.: Alternatívát nyújtani.

hvg.hu: Mi ez az alternatíva?

T.I.: Azt várom, mikor készít velem egy olyan interjút, amikor egy ettől eltérő kérdést is feltesz.

hvg.hu: Amikor végre válaszol erre a kérdésemre.

T.I.: Remélem, meglátogat október 28-án, szerdán, amikor Orbán Viktor és Tarlós István ismerteti a Fidesz Budapest-programját. Ez egy 130 oldalas dokumentum, amelyben a legnagyobb fejezet a városüzemeltetésé. Egészen más struktúrát, egészen más működési mechanizmust képzelünk el. Túlduzzasztott apparátusok vannak, komoly a probléma az ellenőrzés területén is. Minden tisztességes rendszerben a monitoring szerepet a hatalom gyakorlói átengedik az ellenzéknek, most ez nem így van. A BKV problémáinak megoldását csak az agglomerációval, a MÁV-val és a Volánnal együttműködve tudom elképzelni. Regionális szinten kell gondolkodni a közösségi közlekedésben. Ez az egyetlen út. De most legyen ennyi elég, szerdán mindent megtudhat.

hvg.hu: Három éve azt mondta, hogy ha főpolgármester lesz, lesz MSZP-s helyettese is. Fenntartja ezt ma is?

T.I.: A szocialistáknak van egy olyan vonulata, amelyikkel tisztességesen együtt lehetne dolgozni, de sajnos Budapesten ma háttérbe szorultak.

hvg.hu: Molnár Gyula újbudai polgármesterre gondol?

T.I.: Nem fog neveket kiszedni belőlem. A jelenlegi budapesti MSZP hangja sok esetben kísértetiesen hasonlít a fővárosi Jobbik hangjára. Mintha csak összebeszélnének.

hvg.hu: Kemény szavak. Korábban inkább a liberálisokkal voltak éles konfliktusai, most mintha a szocialisták szúrnák jobban a szemét.

T.I.: Pontosítanék, főként Demszky Gáborral voltam finoman szólva is elégedetlen, de legalább neki a huszonnegyedik órában eszébe jutott, hogy ki kellene vizsgálni a BKV-ügyet és felszámolta a titokszobákat. Ez persze nemigen törli el a húsz év politikai felelősségét.

hvg.hu: A revizori szerepben az elmúlt hetekben viszont az MSZP akart tetszelegni.

T.I.: A kivizsgálás motorjai mi voltunk azzal, hogy az ügyészséghez fordultunk. Az MSZP képtelen játékot játszik. Politikai kármentésre törekszik, ki akar somfordálni a személyzeti bejárón a koalícióból, hirtelen, 15 év után megpróbál ellenzékként viselkedni és kvázi ebből a pozícióból kampányolni a választásokon, holott ő tette működésképtelenné a várost. Ez gyermeteg. Túlságosan ismert a múlt, hogy az MSZP ezt komolyan gondolhassa. Azok a rejtői gondolatok, hogy SZDSZ-Fidesz koalíció készül, és én Demszky helyettese akarok lenni, badarságok. Úgy nézek én ki, mint aki Demszkynek vagy bárkinek a helyettese akar lenni?

hvg.hu: Tudjuk önről, hogy főpolgármester akar lenni. Tekintve a szerdai programhirdetést, akkor erre már a Fidesz, pontosabban Orbán Viktor is áldását adta. Egyébként jó lenne, ha rekonstruálnánk az elmúlt két hét eseményeit.

T.I.: Rendben, de először rögzítsünk néhány számot és tényt.

hvg.hu: Az ön által prezentált számokat és tényeket.

T.I.: Egyszer azt mondtam a főpolgármesternek, hogy a budapesti liberális gondolkodók egy részének nem Orbán Viktor, nem a katolikus egyház és nem Tarlós István a legveszélyesebb ellenfelük, hanem az a nyomorult matematika. Az adatokra, tényekre ugyanis rettenetesen nehéz azt mondani, hogy "az ön interpretációjában". Tény, hogy van egy úgynevezett városüzemeltetési főpolgármester-helyettes, amely pozíciót 15 éve szocialista politikus tölti be. Tény, hogy csak a BKV-nál az elmúlt három évben 12 milliárdról 21 milliárdra nőtt az éves deficit és csaknem 90 milliárdra az adósságállomány. Tény, hogy az ügyészség minden egyes feljelentésünk kapcsán nyomozást rendelt el. Tény, hogy az elmúlt két és fél évben az ellenzék számos alkalommal kezdeményezett vizsgálatot a fővárosi cégek működése kapcsán, ám Horváth Csaba és Steiner Pál – akik most az átvilágítás élharcosaiként tetszelegnek – e kezdeményezéseket sorra leszavazták.

Az MSZP szeretne ellenzéket játszani (Oldaltörés)

hvg.hu: Október 13-án, kedden, a koalíciós szakítás után, leült Demszky Gáborral tárgyalni.

T.I.: A főpolgármester felhívott telefonon és azt kérte, beszéljünk. Szóba sem került semmiféle SZDSZ-Fidesz koalíció, amiről Burány úr beszélt. Annyit mondtam, amennyiben az MSZP oly módon próbálna bosszút állni a főpolgármesteren, hogy az intézmények – kórházak, iskolák stb. – működését veszélybe sodorná, ebben nem leszünk cinkosai. A város működőképességének fennmaradását minden eszközünkkel támogatjuk. Tán az ellenkezőjét szeretné a vagdalkozó MSZP?

hvg.hu: Tehát megszavazzák a 2010-es költségvetést.

T.I.: A város működőképessége rajtunk nem fog múlni. A költségvetés az MSZP felelőssége. Azt vállalták három éve, hogy vezetik a várost.

hvg.hu: Ehhez képest egy nappal később, október 14-én már a közgyűlés feloszlatását javasolta, pontosabban, hogy mindenki mondjon le a mandátumáról.

T.I.: A rövid Demszky-Tarlós beszélgetéstől elszabadult az MSZP fantáziája. Azt akarták eljátszani, hogy mi vagyunk koalícióban az SZDSZ-szel és ők az ellenzék. Ez a világ vicce. A budapesti MSZP-ből még én is komolyabb szellemi teljesítményt néztem ki. Ekkor kértem egy rendkívüli Fidesz-elnökségi ülést, és levontuk azt a konzekvenciát, hogy ezzel a fővárosi MSZP-vezetéssel nem lehet tisztességesen tárgyalni, ezért inkább javasoljuk a közgyűlés feloszlatását.

hvg.hu: A BKV a nyáron 30 milliárd forint újabb hitelt akart felvenni, állami garanciával, amire Bajnai Gordon azt mondta, csak akkor segítenek, ha transzparenssé teszik a céget. A feladatot Horváth Csaba főpolgármester-helyettes kapta, ám ő november közepén távozik. Mi lesz így a BKV-val, hiszen a hitel nélkül – legalább is korábban azt mondták a fővárosi vezetők működésképtelenné válik a cég?

T.I.: Erre én is kíváncsi vagyok. Először is nem kellett volna talicskával kitolni a milliárdokat a BKV-ból, másrészt ez a kormány és a fővárosi MSZP problémája. Tegye fel ezeket a kérdéseket a főpolgármesternek, Horváth Csabának és az MSZP-nek. Horváth úr két hónapja sincs, hogy azt ígérte, három hónap alatt rendbe teszi a BKV-t. Hogy is állunk ezzel így félidőtájt?

hvg.hu: Felteszem. Egy dolgot áruljon még el a szerdán nyilvánosságra kerülő programjukból. Annak része lesz, hogy miként akarják a fővárosi kétszintű önkormányzati rendszert átszabni, amennyiben meglesz hozzá a kétharmaduk?

T.I.: Négy-öt alternatíva van, ebből kettőt tartok életképesnek. Annyit mondhatok, én nem akarnám a kerületeket megszüntetni, mint Demszky úr, de át kell csoportosítani számos feladatkört. Van, amit el kell vonni a kerületektől és a fővárosnak adni, és fordítva, van olyan feladat, amit a kerületekhez kell rendelni.

Apáti Tóth Kata

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!